Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’nun envantere girmesiyle Türk Deniz Kuvvetleri’nde yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

TCG Anadolu gemisi kapılarını ilk kez basın mensuplarına açtı. Basın mensuplarına bilgi veren İsmail Demir, “Proje kapsamında, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de asgari 1 tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal ettirebilecek” dedi.

Gemide yer alacak silah sistemleri, radar ve elektronik harp sistemleri, aviyonik sistemler yerli ve milli sanayii tarafından geliştirildiğini vurgulayan Demir, “ LHD, gerektiğinde Doğal Afet Yardım görevleri çerçevesinde de kullanılabilecek. Bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânları sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekâtları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecek.” ifadelerini kullandı.

Demir, Mayıs 2019’da denize indirilen geminin, Haziran 2022 itibariyle deniz kabul testlerine başlandığını ve halen devam ettiğini ve bu yıl sonunda teslim edileceğini söyledi.

TCG ANADOLU’nun dünyada ilk kez SİHA iniş kalkış yapabilme özelliğine sahip olacağını belirten İsmail Demir, “Kızılelma ve Hürjet gibi uçaklarımızın da iniş kalkış yapabilmesi için tasarım çalışmaları yapılıyor. ” dedi.

Baykar firması ile çalışmaların devam ettiğini söyleyen Demir, “malumunuz TB3 SİHA’ları bu gemi için geliştirilmeye devam ediyor “ şeklinde konuştu.

Geminin tasarımı ve inşa sürecinde yabancı bir firma ile işbirliği yapıldığını belirten İsmail Demir, ” gemi inşa sektörümüzün geldiği aşamada artık bu tür gemileri rahatlıkla, kendi kabiliyetimizle tasarlayıp imal edebileceğimiz söyleyebiliriz..” ifadelerini kullandı.

Demir basın mensuplarına TCG Anadolu gemisinin NATO ittifakının bir parçası olarak görev yapabileceğini söyledi.

Uzunluğu 231 metre, yükseklik 58 metre olan TCG Anadolu’nun ağırlığı 27,4 ton. Tam yük ile 21 knot azami hıza ulaşan dev platform kara, hava ve deniz unsurlarına ev sahipliği yapabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here