Baykar firması tarafından geliştirilen  KIZILELMA insansız savaş uçağı, orta irtifa sistem tanımlama testini başarıyla tamamladı.

Tekirdağ Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen üçüncü uçuşta 20.000 feet irtifaya ulaşıldı. 

 Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, “Bayraktar KIZILELMA orta irtifadaki sistem tanımlama testini başarıyla tamamladı. Bu gerçekleştirdiğimiz üçüncü test oldu. Bundan sonra da geliştirme faaliyetlerimiz kapsamında birçok testimiz devam edecek.” ifadelerini kullandı. 

 KIZILELMA’nın seri üretimine 2024’te başlamayı hedeflediklerini belirten Selçuk Bayraktar, “Bunun yanında heyecanla ilk uçuşunu beklediğimiz, dünyanın kısa pistli gemilerine inip kalkabilen ilk SİHA’sı olacak Bayraktar TB3’ün de ilk uçuşuna hazırlanıyoruz.Tüm bu gelişmeler vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi. 

TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar Kızılelma, yer testleri ardından projenin başlangıcından yaklaşık bir yıl gibi rekor sürede ilk uçuşu 22 Aralık 2022’de gerçekleştirmişti.  #KIZILELMA‘nın ilk Motor Entegrasyon Testi 17 Eylül 2022’de yapılmıştı. 

KIZILELMA, 23 Ocak 2023’te 2.uçuşunda ilk ‘sistem tanımlama’ testini başarıyla tamamladı. 

Kızılelma projesi 2021’de başladı, 14 Kasım 2022’de üretim hattından çıktı.

KIZILELMA’nın 35 bin fit operasyonel irtifaya, maksimum 6 ton kalkış ağırlığına ve 1500 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip olduğu ve 5 saat uçuşla 500 mil/saat hıza ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

İnsanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirmesi planlanan KIZILELMA, yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı da etkinlik sağlayacak. 

KIZILELMA’nın tamamen otonom olarak kalkış ve iniş yapabildiği gibi kısa pistli uçak gemilerine iniş ve kalkış yapabildiğini vurgulandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here