Kolombiya hükümeti  22 Aralık’ta Dassault Aviation Rafale savaş uçaklarını seçtiğini açıklamasından iki hafta sonra Kfir savaş uçağı değiştirme projesini süresiz olarak ertelediğini duyurdu.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ilk 3-4 uçak için 650 milyon dolar harcamaya ilişkin yasal yetkinin 31 Aralık’ta sona ermesi nedeniyle sözleşmenin ertelenmesi kararının alındığını söyledi. 

Başkan Petro 22 Aralık tarihli bir yazısında, 16 uçağın toplam satın alımının 15 milyar pezoya (yaklaşık 3,2 milyar $) mal olacağını belirtmişti.

Savunma Bakanı Ivan Velasquez radyo konuşmasında, hükümetin teklif sahiplerinden yeni bir teslimat planına dayalı yeni bir teklif sunmalarını istedi, fakat firma 31 Aralık sona ermeden önce bu öneriye yerine getiremediğini söyledi. 

Savunma Bakanı, yeni bir anlaşma yapılıp yapılmayacağını belirlemek için uçaklar konusunun Bakanlar Kurulu’nda ele alınması gerektiğini söyledi. Bunun ne kadar süreceğini şimdilik tahmin edemediğini de sözlerine ekledi.

Bu yıl hizmet ömürleri dolan Kfir savaş uçaklarının yerine alınacak yeni uçaklar için açılan ihalede firmalarla yeni bir anlaşma sağlanamdı. İhalede İsveç’in Saab firmasının Gripen savaş uçağı ve Fransız Dassault Aviation firmasının Rafale savaş uçakları kısa listeye kalmıştı. 

Kolombiya Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan bir açıklamada, Rafale (Fransız) uçak teklifinin fiyat, verimlilik ve işletilebilirlik açısından en iyilerden biri olduğu ve uçuş saati maliyetinin bir Kfir’den yüzde 30 daha ucuz olduğu belirtildi.

Hava Kuvvetleri İsrail yapımı Kfir savaş uçaklarının değiştirilmesinin acil olduğunu belirtiyor. IAI tarafından İsrail için üretilmiş olan Kfir savaş uçakları 43 yaşından olduğundan bu yıl hizmetten çekilmesi planlanmaktadır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here