NASA’nın üst düzey yetkilisi, ABD’nin Çin ile bir uzay yarışına kilitlendiğini, Çin’i uyararak Ay kaynaklarına hakim olmaya çalışmamasına “dikkat etmesi” gerektiği söyledi.  

Eski bir astronot ve Florida senatörü Nasa yöneticisi Bill Nelson, “Bu bir gerçek; bir uzay yarışındayız” dedi. Nelson, “ bilimsel araştırma kisvesi altında Ay’da bir yere gitmemelerine dikkat etsek iyi olur. ‘Uzak durun, biz buradayız, burası bizim bölgemiz’ demeleri ihtimal dışı değil.” ifadelerini kullandı. 

Geçen yıl Çin, uzay programı kapsamında Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay istasyonu kurdu. Ayrıca Ay’ın güney kutbu yakınında otonom bir ay araştırma istasyonu kurmak için üçüncü aşamasını 2025’de tatmamlanmasını planlıyor. 

Çin hükümeti Aralık 2021’de mürettebatlı aya iniş, uzay taşımacılığı, altyapı ve uzay yönetimi vizyonunu açıklamıştı.Çin 10 yıl içersinde Ay’a taykonot indirmeyi planlıyor. 

NASA geçtiğimiz günlerde Ay yüzeyinin fotoğraflarını çekmek için 26 günlük Artemis görevini başarıyla tamamlamıştı. NASA, Artemis programıyla Ay’a 2024 yılında SpaceX roketiyle astronot göndermeyi planlıyor.

NASA’nın Artemis programı kapsamında sekiz ülke Ay’da araştırmalar yapmak için uluslararası bir anlaşmaya imza attı. NASA, Ay yüzeyinde uzun vadeli yerleşimler oluşturmak için standartlar belirlemeye çalışıyor.

ABD askeri yetkilileri, Çin’in uzayı militarize etmesi ve buna bağlı güvenlik endişeleri konusunda da alarm veriyor.

Uzay Kuvvetleri kurmay direktörü olarak görev yapan Korgeneral Nina Armagno Avustralya’ya yaptığı ziyarette, “Bizi yakalayıp geçmeleri tamamen mümkün, kaydettikleri ilerleme baş döndürücüydü, şaşırtıcı derecede hızlı.” dedi. 

Çin’in ABD elçiliği sözcüsü Liu Pengyu, Çin’in uzay hamlesinin ardındaki güdülere ilişkin bazı yorumları reddetti.  Liu Pengyu, “Uzay bir güreş sahası değil” ifadelerini kullandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here