Füze Uyarı Uyduları 2025’te Faaliyete Geçiyor

0
27

Uzay Geliştirme Ajansı, 2025’in sonuna kadar bölge komutanlarına füze uyarı ve takip hizmeti sağlayacak uyduların devreye gireceğini duyurdu.

Ajansın Direktörü Derek Tournear,  “28 uydudan oluşan Düşük Yörünge (LEO) filosu, ‘Tranche 0’ olarak adlandırılıyor. Bu uydular, görevlerini yerine getirmenin yanı sıra yeteneklerini göstermek ve sorunları çözmek için tasarlandı. Bir sonraki nesil olan ‘Tranche 1’ ise ‘gerçek kullanım’ için uygun olacak şekilde tasarlandı ” dedi.

Tournear, gelecek yılın sonuna kadar 126 adet Link 16 uydunun halihazırda yörüngede faal olacağını ve sözlerine şunları ekledi: “Geniş görüş alanına sahip 28 adet füze takip uydumuz faal olacak ve orta görüş alanına sahip dört uydu Tranche 1 operasyonel sistemimizi oluşturacak.”

Link 16, beş ABD askeri hizmetinin sahip olduğu radyolarda kullanılan standart bir veri bağlantısıdır. Aynı zamanda tüm NATO müttefiklerinin de kullandığı bir sistemdir. Link 16’nın uzaya yerleştirilmesi, neredeyse gerçek zamanlı olarak dünya çapında hatasız iletişim yapılmasını sağlar. Savunma Bakanlığı, Tüm Alan Komuta ve Kontrol (JADC2) ağı şeması için temel bir omurga olarak tüm “sensörleri” tüm “ateşleyicilere” bağlamak açısından bu sistemi kritik görmektedir. Ancak, Uzay Ajansı, Link 16’nın pilotların kullandığı radyo sistemleriyle olası müdahale endişeleri nedeniyle Federal Havacılık İdaresi (FAA) onayı almakta zorlandı.

Planlanan füze uyarı ve takip uyduları, mevcut balistik füze tahmin edilebilir yörünge izleme sistemlerinden kaçabilen hızla manevra yapabilen hipersonik füzeleri takip etmek için optimize edilmiştir. Geniş görüş alanına sahip kameralar geniş bir uzay bölgesini kapsar. Orta görüş alanına sahip kameralar ise daha az alanı görse de füze savunma karşıtı hedefleme için gereken daha hassas izleme sağlar.

Uzay Kuvvetleri, Uzay Geliştirme Ajansı için 2025 mali yılında 4.27 milyar dolarlık bir bütçe talep etti. Bu bütçe, geçen yılın bütçesinde yer alan beş yerine dört fırlatmayı finanse edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here