Milli Savunma Bakanı Bakan Akar ve beraberindeki TSK Komuta Kademesi deniz kabul testleri kapsamında Marmara Denizi açıklarında bulunan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadoluya helikopterle indi.  

Donanma Kurmay Başkanı Tuğamiral İsmail Güldoğan’dan gemiye ilişin brifing alan Bakan Akar daha sonra köprü üstüne çıkarak incelemelerde bulundu.

Bakan Akar beraberindeki Komuta Kademesi ile geminin Savaş Harekât Merkezindeki incelemelerinin ardından havuz olarak adlandırılan bölümde mürettebat ve gemi inşasında görevli personelle bir araya geldi.

Bakanlık açıklamasında ilk defa “Dünyanın ilk SİHA gemisi” ifadesini kullandı. Gemide Bayraktar Kızılelma gibi silahlı insansız hava araçları taşınması planlanıyor. 

Bakanın ziyaretinde TCG Anadolu’ya envantere girmesi beklenen havadan bağımsız tahrikli (AIP) sistemi bulunan Reis sınıfı TCG PİRİREİS denizaltısıda da eşlik etti. 

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu (L-400) 2023 ilk aylarında Deniz Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor. Ayrıca bu yıl Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi olarak tasarlanan TCG Derya (A-1590) ve MİLGEM İ sınıfı TCG İstanbul F-515) fırkateyninin de envantere gimesi bekleniyor. 

Her türlü deniz hava aracının iniş ve kalkışı başarıyla denenen TCG Anadolu, amfibik harekâtlarda kullanılabilecek tam donanımlı 8 helikopter ve tam teşekküllü bir tabur askeri istenen bölgeye sevkini sağlıyor.

TCG Anadolu Elektronik Harp sistemleri ile de dikkat çekiyor. Merkezi Yönetim Sistemi, Elektronik Destek Sistemi, Elektronik Taarruz Sistemi, Dekoy Atım Sistemi ve Lazer İkaz Sistemi’nden oluşuyor. 

Merkezi Yönetim Sistemi; Elektronik Destek Sistemi, Lazer İkaz Sistemi, Kızıl Ötesi Arama ve Takip, radarlar, savaş yönetim sistemi ve diğer gemiler üzerinden aldığı tehdit verilerini füzyon algoritmalarını da kullanarak işleyip Dekoy Atım ve Elektronik Taarruz sistemleri ile tehditlere karşı oluşturulabilecek en etkin fonksiyonel imha yöntemine karar veriyor ve bunları uyguluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here