ABD yetkililer Avrupa’da Koronavirüs salgının yayılması üzerine Avrupa limanları ile ABD limanları arasındaki lojistik imkanları test etmek amacıyla planlanan ‘Defender 2020’ tatbikatının boyutunu önemli ölçüde azaltıldığını açıkladı.

Tatbikata 10 Avrupa ülkesinden yaklaşık 20 bin askerin katılması planlanıyordu. Ocak ayından bu yana ABD’den bir zırhlı tugay olamak üzere 6 bin asker Avrupa’ya konuşlanmıştı.

Ordu yetkilileri, “Avrupa’ya konuşlu birliklerimizin Müttefikler ile birlikte topçu eğitimi ve kombine eğitim etkinliklerini gerçekleştireceğini tahmin ediyoruz. Bu gerçekleşmez ise muhtemelen askerlerimiz geri dönecek.” ifadelerini kullandı.

Pentagon, Koronavirüs sebebiyle yayınladığı genelgede ABD ve Avrupa’daki tüm personel ve ekipman hareketini askıya alındığını açıklamıştı.

Avrupada görev yapan bazı personelin Koronavirüsün pozitif çıkmasıyla uzaktan çalışmaya başlayacağı açıklanmıştı. Ordu Sekreteri Ryan McCarthy yaptığı açıklamada, “Dikkatli bir şekilde ve önerilen protokolleri takip ederek, virüsten etkilenen personeli uzaktan izlemeye çalışıyoruz.” dedi.

‘Defender 2020’ tatbikatıyla Rusya ile çatışma durumunda Batı Almanya’ya askeri birliklerin dağılımını simüle edilmesi planlanmıştı.

Kaynak: NATO, Army Times, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here