Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genel Kurmay Başkanı Yaşar Güler ile Kuvvet Komutanların katılımıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinde Koronovirüs kapsamında alınacak önlemlerin ele alındığını bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan Akar, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplum sağlığını tehdit eden Koronavirüs’e karşı aldığımız birçok tedbiri geçen hafta hayata geçirmiş bulunuyoruz.“dedi.

Günlük hayatımızı biraz zorlaştırmakla birlikte aldığımız kararlarla personelimizin ve tabii ki halkımızın virüsten korunmasını hedefliyoruz diye konuşan Akar, “Bu tedbirler, yurt içi ve yurt dışı harekâtlarımızı, hudutlarımızın güvenliğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin diğer faaliyetlerini olumsuz etkilemeyecek şekilde uygulanacaktır” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar alınan tedbirleri şöyle sıraladı: “Millî Savunma Üniversitesine bağlı Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları ile Harp Enstitüleri 13 Nisan 2020 tarihine kadar tatil edilmiştir. Tören, konferans, kısa süreli toplantı, kurs, fuar, seminer gibi faaliyetler de iptal edilmiştir. Bu dönemde birlik, karargâh ve kurumlara ziyaretçi alınmayacaktır. Orduevleri ve misafirhanelere; görevli personel ile mücbir sebepler için konaklayanlar haricinde kimse kabul edilemeyecek, günü birlik girişlere izin verilmeyecektir. Milli ve uluslararası tatbikatlar ertelenmiştir. Yurtdışı geçici görevler de ikinci bir emre kadar durdurulmuştur. Şu anda yurt dışında olan personel yurda dönüşlerinde sağlık kontrolüne tabi tutulacak ve belirli bir süre diğer personel ile temasları önlenecektir.”

HUDUT BİRLİKLERİNDE ÖNLEMLER

Hudut birliklerinde de çeşitli önlemler aldıklarını belirten Akar, “Yasa dışı geçişlerle mücadeledeki faaliyetimizi personelimizi virüse karşı koruyacak şekilde, koruyucu elbise ve maske takviyesi dahil yeniden düzenledik.“ dedi.

Akar celp işlemleri ile alakalı şöyle konuştu: ”Yükümlü erbaş ve erlerimizin celp işlemlerine mevcut planlar çerçevesinde devam edilecektir. Gençlerimizin eğitim merkezlerine katılışları sırasında Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak ek önlemler de alınacaktır. Aileleri tarafından bizlere emanet edilen Mehmetçiklerimizin hafta sonu izinlerini bir süreliğine durdurmuştuk. Askerlerimizin sağlığını ön planda tutarak hayata geçirdiğimiz bu uygulamanın yanı sıra ilave tedbirler de aldık, almaya devam ediyoruz.“

Milli Savunma Bakanlığı tüm teşkilatı ile bu salgın riskine karşı teyakkuz halinde olduklarını belirten Akar, “Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlık ve kurumlarla koordineli şekilde gerekli tedbirler alınmaktadır. Gelişmeler dikkat ve hassasiyetle takip edilmektedir. ” dedi.

Kaynak: MSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here