TCG BARTIN (F-504) korvetinden ateşlenen L-Umtas G/M füzesi “ALBATROS-K” Süratli Suüstü Dronu tam isabetle vurdu.

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, ” TCG BARTIN Korvetimiz’den yerli ve millî L-UMTAS füzesiyle yapılan atışta “ALBATROS-K” Süratli Suüstü Dronu tam isabetle vuruldu.” ifadeleri kullanıldı.

ROKETSAN tarafıdan geliştirilen L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistem T129 ATAK Helikopteri tarafından kullanılanmaktadır. Füzenin Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan SH-70 Helikopterleri ile test atışları gerçekleştirilmişti.

L-UMTAS füzesi sahip olduğu harp başlığı ile reaktif korumalı zırhlara karşı da etkili oluyor. At-Unut kullanım modu ve sütre gerisinden atış kabiliyeti de bulunan füze, hedeflere lazer arayıcı başlığı sayesinde yönlenebiliyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda Aselsan tarafından geliştirilen ALBATROS-K (KATAMARAN), suüstü ve hava platformlarının top ve güdümlü mermi atış eğitimlerinde hareketli hedef gemisi görevlerinde kullanabilmek maksadıyla geliştirilmiş yüksek sürat ve manevra kabiliyetine sahip İnsansız Suüstü Hedef Botudur.

Kaynak: MSB, Roketsan, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here