Türkiye’nin önde gelen gemi yapım firmalarının bir araya gelerek kurduğu Gemi İnşa ve Teknoloji A.Ş. (TAIS) şirketi, Hindistan Donanması için 5 adet ‘filo destek’ tankerinin inşasını üstlendi.

Sedef Tersanesi, Sefine Tersanesi ve Anadolu Tersanesi ortaklığında kurulan TAIS firması, Hindistan donanması için yapılacak 45 bin tonluk 5 adet ‘filo destek’ tankeri üretimini kapsayan iş birliği ihalesini kazandı. Toplam değeri 2,3 milyar dolar olan proje yerel bir ortak ile Hindistan’da gerçekleştirilecek.

TAIS firması projede, tersanenin modernizasyonu, gemilerin tasarımı, mühendislik hizmetleri, üretimin planlanması ve yönetilmesi, gemi inşa malzemeleri şartnamelerinin hazırlanması, ana malzemelerin sağlanması görevlerini üstelenecek.

Gemi İnşa ve Teknoloji A.Ş. (TAIS) şirketi ortaklarından Sedef Tersanesi, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) TCG Anadolu’nun inşasına devam ediyor. Diğer ortak Sefine Tersaneside Türkiye’nin Denizde İkmal ve Destek Gemi üretimini gerçekleştiriyor. Anadolu Tersanesi TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar Amfibi Gemi (LST) inşasını bitirerek Deniz Kuvvetleri’ne teslim etti. Firma şu an 8 adet çıkarma gemisi ve Katar Deniz Kuvvetleri için de 2 eğitim gemisi inşası devam ediyor.

TAIS oluşturan tersaneler farklı farklı tipte gemiler inşa ediyor. Üretilen gemiler tek başına bir ülkenin ihtiyaçlarını karşılamıyor, tersaneler ürünlerini birleştirdiğinde çok geniş bir ürün yelpazesi ortaya çıkmış oluyor. Bu durum tersanelerin tek başına oluşturamayacağı fakat bir araya geldiklerinde çok daha güçlü olduğu ve karşıdaki alıcıları çok daha etkiliyeci bir ürün ortaya çıkartabiliyor.

Dünyanın en zor pazarlarından birinde, en büyük global rakiplere karşı tasarım yetenekleri ve teknik yeterlilik ile ihaleyi kazanan TAIS firması Türk özel sektörünün neler yapabileceğini bir kez daha tüm dünyaya göstermiş oldu.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here