Bir yıl önce yeniden faal hale geçen ‘İkinci Filo’ (C2F) operasyonel faliyete (IOC) ulaştığı açıklandı. Filo önümüzdeki ay Avrupa’da gerçekleştirilecek ‘BALTOPS 2019’ tatbikatıyla ilk operasyonel faliyetini başlatacak.

Atlantik’deki Rus denizaltı tehditinin artması, Avrupa çevresinde Rus gemi ve uçakların agresif faliyetleri ve Rusya’nın politikaları sebebiyle 2011 yılında kapatılan İkinci Filo, Mayıs 2018’de dönemin Savunma Bakanı James Mattis tarafından yeniden faliyete geçirilmişti.

İkinci Filo ve NATO Ortak Atlantik Komutanı Amiral Andrew L. Lewis Norfolk Askeri Üssü’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, “ 2.Filonun Hem Rusya hem de Çin’in faliyetlerini dengelemek için faliyete geçti. Ama odak noktamız Rusya’nın faliyetleri olacak.” dedi.

ABD Donanması 2. Filosunun komutanı Amiral Andrew Lewis, USS John C. Stennis’in (CVN-74) uçak gemisinde mürettebata hitap ediyor.

Şu anda rekabetçi bir alan olduğunu söylemek erken diyen Lewis, ” fakat rekabetçi bir alana yaklaşıyoruz ve yapmamız gereken, uluslararası hukukun bize verdiği hakları profesyonel ve güvenli bir şekilde özgürce dolaşmak için korumalıyız…” ifadelerini kullandı.

Önümüdeki ay Baltık Denizi çevresindeki NATO ülkelerinin katılımıyla BALTOPS 2019 tatbikatı gerçekleştireceklerini belirten Lewis, tatbikat müttefiklerimiz ile birlikte çalışabilirliği göstermek ve Baltık bölgesinde güç sergileyerek barışı teşvik etme fırsatımız olacak ifadelerini kullandı.

Donanma yetkililer Rusya’nın tehditleri konusunda yeterli açıklamada bulunmuyor. Fakat uzmanlar yeni nesil Rus saldırı denizaltıları ve çok sayıda müttefik şehirinin uzun menzilli kara saldırı füzeleri tehditi altında bulunduğunu belirtiyor. Ayrıca Rusların yüksek hızlı nükleer torpidoları geliştirmek için çalışmalar yaptığı biliniyor.

İkinci Filo ve NATO Ortak Atlantik Komutanılığı, ABD Filo Kuvvetleri Komutanlığı Komutanı Amiral Christopher W. Grady’ye ve ABD Deniz Kuvvetleri Avrupa komutanı olarak görev yapan ve aynı zamanda ABD Deniz Kuvvetleri Afrika komutanı Amiral James Foggo’ya bağlı olarak çalışacak. İki komutanlık arasındaki fiziki sınır konusunda çalışmalar devam ediyor.

ABD Donanması altı aktif filodan oluşuyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Pasifik’te görevli 1. filo aktif görev yapmazken doğu Pasifik olarak bilinen Büyük Okyanus’un ABD kıyılarında hali hazırda 3. filo görev yapıyor.

Diğer taraftan, Atlas Okyanusu’nun kuzey ve güneyinde de ABD’nin 2. ve 4. filosu görev yapıyor.

ABD Donanmasının 6. filosunun görev alanı Akdeniz iken 5. filo ise Basra Körfezinde görev yapıyor.

ABD’nin en kalabalık ve güçlü filosu olan 7. filonun görev yeri ise Büyük Okyanus’un Japonya kıyıları.

ABD Siber Güvenlik Komutanlığına bağlı 10. filo bulunuyor ancak bu filonun sabit görev yeri bulunmuyor.

Kaynak: US Navy, USNI News, Ajanslar,

ABD Donanması 2. Filosunun komutanı Amiral Andrew Lewis

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here