TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, milli muharip uçağın uçuşa hazır olduğunu ve 2028’de Blok-10 adı verilen ilk aşamada Hava Kuvvetleri’ne F16’nın üstünde ve F35’in altında 20 uçağın teslim edileceğini belirtti. Ayrıca Kotil, şu anda 2 tane daha uçak ürettiklerini söyledi.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, katıldığı Paris Airshow’da bir basın toplantısı düzenledi. Milli muharip uçak KAAN hakkında bilgi veren Kotil, “İniş takımı, uçuş bilgisayarı gibi birkaç bileşen henüz uçuşa uygun değil. Bu bileşenlerin yıl sonuna kadar uçuşa uygun hale gelmesini bekliyoruz, aksi takdirde milli muharip uçağın uçuşa hazır olması zor olacak” şeklinde konuştu.

“2030’da 5. nesil seviyesine gelecek. Kuş yuvadan uçacak mı, uçmaya çok yakın. Şu anda 2 tane daha üretiyoruz” diyen Kotil, “Bir anlamda uçan kale, etrafındaki uçaklarla iletişim kurarak uçuyor. Satış fiyatı ayrı bir konu, ancak bu uçakların yaklaşık maliyeti 100 milyon dolar” ifadelerini kullandı.

T929 AĞIR SINIF GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ BİR YIL SONRA UÇACAK

Fuarda ilk kez sergiledikleri ve “GÖKBEY helikopterinin ağabeyi” olarak nitelendirilen 11 ton ağırlığındaki T925 ağır sınıf genel maksat helikopterinin bir yıl sonra uçacağını belirten Kotil, bu helikopterin askeri ve sivil kullanım alanlarıyla taarruz helikopterinden daha geniş bir pazarı hedeflediğini ve 100’le ifade edilen satış sayısının da 500’e çıktığını kaydetti.

Kotil, Ukrayna’dan temin edilen motorlar dışında yurt dışından getirilmesi kısıtlanabilecek herhangi bir ekipmanın bulunmadığının altını çizdi ve Türkiye’de yerli motorların da geliştirilmeye başlandığını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here