Kuzey Denizi’nde tatbikata katılan HMS Queen Elizabeth uçak gemisindeki F-35B savaş uçakları kullanılmayan adaya gerçek bombalar ile atış gerçekleştirdi.

Uçak Gemisi Görev Gücü’nde bulunan HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde konuşlu RAF 617.Filo (The Dambusters) ve ABD Deniz Piyadeleri’nin VMFA-211 Filolarında görevli F-35B savaş uçakları, çorak ve kayalık bir yer olan Garvie Adası’na, çift modlu GPS / INS ve lazer güdümlü Paveway IV yüksek patlayıcı bomba attı.

İngiliz ve Amerikan F-35B savaş uçaklarının gerçek silahların kullanıldığı eğitimler ile Kraliyet Donanması yeni bir deneyim kazanırken, tam opersayonel kabiliyet kazanmadaki bir adım daha geçilmiş oldu.

KUZEY DENİZ ÜZERİNDE 22 SAVAŞ UÇAĞI İLE İT DALAŞI !

Kuzey Denizi üzerinde 22 savaş uçağının katıldığı hava tatbikatı gerçekleştirildi. Düşman rolündeki 736. Donanma Hava Filosuna bağlı 11 adet Hawk T1 savaş uçağına, Kraliyet Hava Kuvetlerinin 11 adet Eurofighter Typhoon savaş uçakları önleme yaptı .

736. Donanma Hava Filosuna bağlı Hawk T1 savaş uçağı
…………………………………………..

Tatbikatta düşman savaş uçaklarına ve gelen füzelere nasıl yanıt verileceği test edildi. Kuzey Denizi’nde gerçekleştirilen çok uluslu tatbikatın bir parçası olan hava tatbikatına, NATO gemilerinin yanı sıra F-35 savaş uçaklarınında dahil olduğu belirtildi.

Karliyet Donanması’nın HMS Queen Elizabeth uçak gemisinden oluşan Uçak Gemisi Görev Gücü ABD ve Hollanda deniz unsurlarının eklenmesi ile Kuzey Denizi’nde tatbikat gerçekleştiriyor.

Karaliyet Uçak Gemisi Görev Gücü NATO ve ABD müttefikleriyle birlikte yapılan tatbikatlarda, birlikte çalışabilirlik ve amiral gemisi olarak hareket etme yeteneğini test etmek için Kuzey Denizinde bulunuyordu.

Uçak gemisi RAF ve ABD Deniz Piyadelerinin F-35B filolarına ev sahipliği yapıyor.Gemi ilk defa bu kadar sayıda savaş uçağını güvertede bulunduruyor.

Uçak Gemisi Görev Gücünde RAF’ın 617 Filosu (The Dambusters) ve ABD Deniz Piyadeleri VMFA-211 (The Wake Island Avengers) F-35B filoları gemide görev yapıyor.

Kaynak: Royal Navy, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here