Modernize edilmiş ZMA aracının ilk prototipi tamamlandı

0
1570

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için başlatılan Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projesi kapsamında ilk prototip ZMA aracının tamamlandığı açıklandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter hesabıdan yaptığı paylaşımda, “Bir yandan yeni platformlar, diğer yandan modernizasyonlar…KKK için başlattığımız Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projemizde, Aselsan-FNSS işbirliğinde yoğun bir tasarım ve entegrasyon çalışmasıyla ilk prototip ZMA aracının modernizasyonu tamamlandı.” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında, “Proje kapsamında ilk etapta 133 adet ZMA aracı, yerli ve özgün çözümlerle modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacak, beka kabiliyeti önemli ölçüde artırılacak ve kullanım ömrü uzatılmış olacak.” dendi.

FNSS ve ASELSAN arasında ZMA Platform Modernizasyonu Alt Yüklenicilik Sözleşmesi Ocak ayında imzalanmıştı. Projeyle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki ZMA-15 Araçları ZMA Modernizasyonu ile yenilenecek.

Tüm yenileştirme ve iyileştirme faaliyetlerinin yanı sıra prototip üretim, kalifikasyon faaliyetleri, kule dahil tüm görev donanımlarının entegrasyonu ile seri üretim ve platforma yönelik lojistik destek faaliyetleri FNSS tarafından gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında, 25mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi Ana Yüklenici ASELSAN tarafından sağlanacak.

1990’lı yılların başından 2000 yılına kadar, Silahlı Kuvvetlerimizin yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Filipinler Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde de bulunan ZMA’lar, değişen tehditler ve gelişen teknolojilere uygun olarak modernize edildi.

Kaynak: SSB, FNSS, ASELSAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here