Kuzey Kore 2022 yılının ilk günlerinde balistik füze atma sezonunu açtı, Doğu Denizi’ne balistik bir füze gibi görünen bir füze ateşledi.

Güney Kore Ordusu, rejimin yeni yılın ilk günlerinde yaptığı güç gösterisinde, Kuzey Kore’nin Doğu Denizi’ne balistik bir füze gibi görünen bir füze ateşlediğini söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı (JCS), yerel saat ile 8:10’da balistik füzenin Çin sınırındaki kuzey eyaleti Jagang’daki bir bölgeden fırlatıldığını kaydetti. JCS’nin basına gönderdiği kısa mesajda, “Tespit edilen obje dikkate alınarak, Güney Kore ve ABD istihbarat yetkilileri ayrıntılı bir analiz yürüttüğü belirtildi.

Kuzey Kore geçen yılın Ekim ayında bir denizaltıdan fırlatılan balistik füze denemesinden bu yana Kuzey’in ilk füze denemesi olduğu belirtildi.

ABD Hint-Pasifik Komutanlığı, füze denemesinin ABD toprakları ve müttefiklerimiz için acil bir tehdit oluşturmadığını” değerlendirerek, “balistik füze fırlatılmasının” farkında olduklarını açıkladı.

Füze testi Kuzey Kore rejiminin iktidarda bulunan İşçi Partisi’nin beş günlük genel kurulunu tamamlamasından birkaç gün sonra geldi. Katılımcılar Kore Yarımadası’ndaki güvenlik durumunun artan istikrarsızlığına işaret ederek, ülkelerinin savunma yeteneklerini artırmanın önemini vurguladı.

Analistler, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un toplantıda Güney veya ABD için herhangi bir özel mesaj yayınlamadığını, ancak son füze testinin kısmen müttefiklerle gelecekteki müzakereler için riskleri artırmayı gösterdiğini söyledi.

Bazı gözlemciler, Çarşamba günkü testin Kuzey’in kış tatbikatlarının bir parçası olabileceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here