Kazakistan Devlet Başkanı Cömert Tokayev, Rusya’nın liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne de çağrıda bulunarak Kazakistan’a destek olmalarını istedi.

Protestoların devam etmesi üzerine bugün televizyondan ikinci bir konuşma yapan Tokayev, söylemlerini sertleştirerek eylemcileri sert müdahale uygulamakla tehdit etti. 

Rusya’nın liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne de çağrıda bulunan Tokayev, protestoların Kazakistan’a yönelik “terörist” bir saldırı eylemi olduğunu belirterek Kazakistan’a destek olmalarını istedi. 

Örgütte, Rusya ve Kazakistan’ın yanı sıra Ermenistan, Kırgızistan ve Belarus bulunuyor. Tokayev, ülkeye yurt dışında eğitilmiş terörist çetelerin gönderildiğini iddia etti.

Kazakistan, Moskova’nın Avrasya bölgesinde Belarus’tan sonra en yakın ikinci müttefiki. Dolayısıyla şimdi Belarus’ta muhalefetin 2020 yılında düzenlediği protesto gösterilerinin ardından Moskova’nın  ekonomik ve politik olarak yakın çalıştığı bir başka kilit ülke sallanıyor.

KAZAKİSTAN’DA GERİLİM GİDEREK ARTIYOR

Kazakistan’daki hükümet karşıtı protestolar tüm ülkeye yayılmaya başladı. Başkent Almatı’da çevik kuvvet polisi ve Ulusal Muhafız birlikleriyle çatışmalar giderek artıyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı ülke çapında olağanüstü hal ilan etti.

Hükümet İnternetin fişini çekerken ülkenin dış dünyayla bağlantısını kesti. Neredeyse tüm yerel TV istasyonları yayınlarını durdurdu.

Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, bir devlet televizyon kanalında yayınlanan ulusal programa yaptığı kısa bir konuşmada, göstericileri “mali motivasyonlu komplocular” olarak nitelendirdi.Hükümetin tepkisinin çok sert olacağını duyurdu.

Sabah erken saatlerde Almatı’da büyük kalabalıklar şehir merkezine doğru hareket etmesi üzerine polis tarafında durduruldu. Ancak göstericiler barikatları hızlıca aşmayı başardı, yerel medya mensupları ateşe verilmiş çok sayıda polis arabası gördüğünü bildirdi.

Öğleme doğru sayıları binleri bulan büyük bir gösterici grubu belediye binasını kuşattı. Binayı koruyan polis ve Ulusal Muhafız hatlarına delen göstericiler binaya girdi. Kısa bir süre sonra binanın çeşitli noktalarından siyah dumanlar yükseldi.

Belediye binası çevresindeki çatışmalar hafifledikten sonra, kalabalıklar cumhurbaşkanının kısa bir mesafedeki konutuna doğru hareket etmeye başladı.

KazTag haber ajansı, yaklaşık 20 Ulusal Muhafız askerinin belediye binası çevresinde saldırıya uğradığını, beş kadarının durumunun ciddi olduğunu bildirdi. Haberde, “Ulusal Muhafızlar, etrafta ambulans olmadığı için yaralıları kendi başlarına tahliye etmeye çalışıyor” dedi.

Almatı’nın yaklaşık 1.700 kilometre kuzeybatısında, Rusya sınırına yakın bir şehir olan Aktöbe’de, yaklaşık 1.000 kişinin bölgesel yönetim merkezinin etrafında toplandığı ve binayı ele geçirmeye hazır olduğu bildirildi. Şehirdeki güvenlik güçlerinin protestocuları engellemekten kaçındığını bildirildi.

Kazak Radyosu Azattyk’ten bir muhabire göre, şehrin başka bir bölgesinde iktidar partisi Nur Otan’ın genel merkezi ateşe verildiğini bildirdi. Muhabir o bölgede hiçbir itfaiyeci veya polis memurunun bulunmadığını söyledi.

Kazakistan’ın Zhanaozen kentinde hafta sonunda başlayan akaryakıt zammı protestoları giderek büyüyerek, ülkenin bir çok şehrine yayıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here