Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna krizine ilişkin açıklamalarda bulundu ve ülkesinin savaş istemediğini söyledi. Lavrov, “Eğer bu Rusya’ya ait bir karar olacaksa savaş olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Lavrov, ülkesinin Ukrayna’yla bir savaş istemediğini, ancak kendilerinin güvenlikle ilgili çıkarlarının da kabaca gözardı edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Rusya’da yayın yapan bir radyo kanalına röportaj veren Lavrov, Batılı ülkelerin Rusya’nın çıkarlarını görmezden geldiklerini kaydetti. Lavrov, şu aşamada en azından Rusya’nın taleplerine ABD ve NATO tarafından yazılı bir yanıt verilmiş olmasını da olumlu değerlendirdiğini dile getirdi. Rusya’ya verilen yanıtta neler olduğuna ilişkin ayrıntı paylaşmayan Lavrov, buna karşın ABD’nin yazılı önerilerinin NATO’nunkilerden daha iyi olduğunu belirtti.

Bir süre önce ABD Dışişleri Bakanı Blinken’la biraraya gelen Lavrov, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde yeniden Blinken’la görüşmelerini beklediğini söyledi.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Kremlin’den Macron ve Putin arasında yapılan telefon görüşmesiyle ilgili açıklamada iki liderin Rusya’ya hukuki açıdan bağlayıcı ve uzun vadeli güvenlik garantileri sağlanması konusunu ele aldıkları bildirildi.

Rus TASS haber ajansına göre Putin, görüşmede Macron’a, ABD ve NATO’nun verdiği yazılı resmi yanıtta Rusya’nın ana güvenlik kaygılarına değinmediğini söyledi. Putin’in Macron’a ayrıca Rusya’nın ABD ve NATO’nun verdiği yanıtları dikkatle değerlendirme altına alacağı ve ileride atılacak adımlara ilişkin karar vereceğini de ilettiği bildirildi. Kremlin, Putin ve Macron’un Avrupa’nın güvenliğine ilişkin kapsamlı çerçevede diyaloğu sürdürme kararı aldıklarını da aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here