Tacik-Kırgız sınırında bir Tacik Askeri Kontrol Noktasında nöbet tutuyor. Fotoğraf: Eurasianet

Kırgızistan ile Tacikistan sınır boyunca uzanan stratejik Kırgız otoyolunu kapatan göstericelere Tacik askeri birliklerinin müdahil olması sonrasında gerginlik iki ülke arasındaki askeri çatışmaya dönüştü. Kırgızistan-Tacakistan arasında kötü çizilmiş sınır nedeniyle sürekli çatışmalar yaşanıyor.

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi, Bişkek’deki başarılı müzakerelerin sonucunda yolun yeniden açılmasının ardından, Tacik sınır personeli Kırgız mevkidaşlarına ateş açtığını açıkladı. Çatışmanın en az bir saat sürdüğü, bölgede yaşayan sivillerin sürekli silah seslerini duydukları bildiriliyor.

Kırgız yetkililer, Tacikistan sınırındaki Tort Koço ve Çır Dobo yerleşim birimlerinde iki ülke askerleri arasında çatışmanın sürdüğü ifade edildi.

Tacik sınırından yapılan açıklamada, sıkıntıların bir Kırgız köyünden yaklaşık 50 kişi inşaat malzemesi taşıyan Tacik sürücüsünün yolunu kesmesiyle başladığı belirtildi.Tacik sınır servisi olayı çözüme kavuşturmak için düzenlelen toplantıya, Kırgız tarafından hiç kimsenin gelmemesi üzerine yerel saat 18:00’de Kırgız sınır muhafızları Tacik sivillere ateş açtığını bildirdi.

Tacik medyasına göre çatışmalarda en az üç Tacik askerin yaralandığını ve hastaneye götürüldüğünü söyledi.

Ayrıca yetkililer, yetkisiz olarak Tacik bölgesi üzerinde insansız hava araçlarının uçtuğunu kaydettiklerini de söyledi.Kırgızistan geçtiğimiz aylarda Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını Sınır Muhafız Hizmeti’nde kullanılmak üzere envantere aldığını açıklamıştı.

Kırgızistan-Tacakistan arasında kötü çizilmiş sınır nedeniyle sürekli çatışmalar yaşanıyor. Sınır ciddi huzursuzluklara sebep oluyor, Tacik güvenlik güçleri Sughd bölgesinin kenarlarını dikkatle izliyor ve çok fazla dolaştığı algılanan herkesi yakalıyor.

Bu ayın başlarında, 68 yaşındaki Kırgız uyruklu Khudayberdi Begmuradov, bir devlet sınırını yasadışı olarak geçmek suçundan cezasını çekerken bir Tacik hapishanesinde öldü. Tacik Sınır yetkileri Begmuradov’un ölüm nedenini bilmediklerini iddia etti.Yakınları Kırgız uyruklu Khudayberdi Begmuradov vücudunun morluklarla kaplı olduğu söyledi. Başka kayda değer olay daha Nisan 2021’de bir yaşandı Aibek Makhmudov, Tacik ilçesinde yaşayan Tacik uyruklu eşini ziyarete giderken Tacik makamları tarafından gözaltına alındı.

Kırgızistan ve Tacikistan arasındaki sınır sorunu bölgenin en stratejik yerlerinden birisi olan Fergana Vadisi’nin kullanımı üzerinden 1980’lere kadar dayanmaktadır.Fergana Vadisi, içerisinde SSCB tarafından belirlenen adaletsiz ve ihtilafa açık sınır çizgileri, vadi üzerinde toprağı bulunan Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan arasında yıllardan bu yana bir sorun olarak süregelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here