Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Muhafız Hizmeti’nde kullanılmak üzere alınan Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını inceledi.

Cumhurbaşkanı Caparov’a SİHA’ların çalışma sistemi hakkında bilgi verildi ve örnek uçuş gösterildi.SİHA’ların tamamen devlet sınırlarının korunması da dahil olmak üzere ülkenin savunma güvenliğini sağlamak için kullanılacağı belirtildi.

Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Kamchybek Tashiev’in 21 Ekim’de yaptığı açıklamada Kırgızistan’ın Bayraktar TB2 taktik insansız hava aracını (İHA) Türkiye’den tedarik edeceğini açıklamıştı.

Başkan, Orlan-10 İHA’larının Rusya’dan temin edildiğini, ancak her iki İHA tipi için miktar veya teslim tarihleri ​​hakkında bilgi vermedi, sadece Bayraktar TB2’lerin “yakında teslim edileceğini” belirtmişti.

Orlan-10, Ukrayna ve Suriye’de topçu ateşini yönlendirmek ve cep telefonu şebekelerine karşı elektronik savaş yürütmek için operasyonel olarak kullanılan çok daha küçük bir orta menzilli sistemdir.

Bayraktar TB2 SİHA Türkmenistan envanterinide girmişti, Türkmenistan’ın 30. Bağımsızlık Günü’nde T192, T195 ve T2 kuyruk numaralı Bayraktar TB2 SİHA’ları kortejde askeri geçit törenine katıldı.

Geçit töreninden yansıyan diğer görüntülerde Bayraktar TB2 SİHA’nın kamera sisteminin Hensoldt ARGOS II HD/HDT olduğu görülüyor. Bayraktar TB2 SİHA, daha önce ASELSAN CATS kamera çözümü ile ihraç edilmişti.

Türkmenistan’a ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA, Azerbaycan’a ihraç edilen Bayraktar TB2 SİHA sistemleri gibi üç kanatlı bir motora sahip, Bayraktar TB2 SİHA, geçit töreninde 2 adet MAM-L ve 2 adet MAM-C mühimmatı ile görüntülenmişti.

Kaynak: Ajans

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here