Japon milyarder Yusaku Maezawa 12 gün süren uzay yolculuğunun ardından Dünya’ya döndü. Rusya 10 yıllık aradan sonra uzay turizmine geri dönmüş oldu.

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Rus kozmonot Alexander Misurkin ve Yusaku Maezawa ve asistanı Yozo Hirano’nun pazartesi günü yerel saat 03.13 GMT’de Kazakistan bozkırına paraşütle başarıyla indiğini açıkladı.

Roscosmos, web sitesinde yaptığı açıklamada, “Turist” uzay aracı Soyuz MS-20’nin uçuşu tamamlandı. ” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Uzay İstasyonunda 12 gün zaman harcayan Yusaku Maezawa, uzayda dişlerini fırçalamak ve tuvalete gitmek de dahil olmak üzere sıradan görevleri yerine getirmekle ilgili videoları YouTube’da 1 milyon takipçisine hitap eden sosyal medya hesabından yayınlamıştı.

Video görüntülerinde astronotların idrarı emmek için kullandıkları el hunisini gösteren Maezawa,“İşemek çok kolay” dedi. Diğer videolarda takipçilerine sıfır yerçekiminde nasıl düzgün çay içileceğini gösterdi. Yusaku Maezawa ve asistanı, gazeteci Toyohiro Akiyama’nın 1990 yılında Mir istasyonuna yaptığı seyahatten bu yana uzayı ziyaret eden ilk Japon vatandaşları.

Maezawa, Elon Musk’ın SpaceX firması tarafından planlanan 2023 Ay çevresindeki görevinde sekiz kişiyi yanında götürmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here