Dünya çapında 100.000 uçuş saatiyle kanıtlanmış deneyime sahip olan Leonardo M-346 uçuşa hazırlanıyor. Fotoğraf: Stefano D’Urso

İtalyan şirketi Leonardo ile Airbus, Avrupa Gelişmiş Eğitmen pazarındaki fırsatları takip etmek ve askeri pilot eğitimi çözümlerini incelemek amacıyla Paris Hava Gösterisi 2023’te bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Bu yeni işbirliği, Paris Hava Gösterisi 2023’ün üçüncü günü olan 21 Haziran 2023 tarihinde Le Bourget havaalanında duyuruldu.

İki şirket, dünya çapında 100.000 uçuş saatiyle kanıtlanmış deneyime sahip olan Leonardo M-346’ya dayanarak, Avrupa Gelişmiş Eğitmen pazarında ileri eğitim sistemleri sağlama iş fırsatlarını ortaklaşa ele almayı ve takip etmeyi kabul etti.

“Avrupa savunma ortamını güçlendirmek ve istenen ‘stratejik özerklik’ hedefine ulaşmak için güçlü, yenilikçi ve rekabetçi bir savunma sanayii şarttır” diyen Airbus Askeri Hava Sistemleri Başkanı Jean-Brice Dumont, “Leonardo, askeri pilot eğitim iş segmentinde önemli bir aktör olarak küresel düzeyde tanınmaktadır ve sinerjilerimizin müşteri gereksinimlerine doğru yanıt verebileceğine inanıyoruz” dedi.

Airbus ve Leonardo, gelecekteki askeri pilot eğitim alanlarını ele almak için ilişkilerin derinleştirilmesi ve endüstriyel işbirliği keşfetmeyi de planladıklarını açıkladılar.

Bu işbirliği, belirli platformlar ve programlar üzerindeki işbirliği ve sinerjiler temelinde, daha geniş bir Avrupa ve uluslararası işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

İki şirket, Airbus’un Geleceğin Savaş Hava Sistemi (FCAS) üzerinde, Leonardo’nun ise Global Savaş Hava Programı (GCAP) üzerinde çalışıyor.  Avrupa’nın altıncı nesil uçak programlarında yoğun bir şekilde yer almaktadır.

Ayrıca, Leonardo yakın zamanda Uluslararası Uçuş Eğitim Okulu (IFTS)’nun yeni ve genişletilmiş kampüsünü açtı; ancak şu anda bu işbirliğinin içinde yer almadığını belirtmek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here