Rus yetkililer, Rusya Savunma Bakanı’nı “görevden uzaklaştırma” tehdit eden Wagner Grubu askeri yüklenici şirketinin sahibi hakkında “silahlı isyan düzenleme” suçundan soruşturma başlattı.

Bu duyuru, Wagner şirketinin sahibi Yevgeny Prigozhin’in Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’nun Ukrayna’daki kuvvetlere karşı savaşan askerlerin bulunduğu yerlere roket saldırısı emrettiğini iddia etmesiyle birlikte geldi.

Güçlerinin “Savunma Bakanlığı ile anlaşmaya hazır olduğunu, silahlarını teslim etmek ve ülkelerini nasıl savunmaya devam edeceklerine dair bir çözüm bulmak istediklerini” söyleyen Prigozhin, ancak “bu alçaklar sakinleşmedi. Direndiğimizi gördüler ve kamplarımıza saldırılar başlattılar” dedi.

Prigozhin, silah arkadaşlarımızın birçoğunun öldüğünü belirtti. Bu vahşetlere nasıl yanıt vereceklerine karar vereceklerini söyledi ve “Sıradaki adım bizimdir” diye ekledi.

İntikam alınacağı konusunda uyarıda bulunan Prigozhin, “Rus askerlerini yok edenlerle uğraşacağız, cepheye döneceğiz, askerler için adalet sağlanacak ve ardından tüm Rusya için adalet sağlanacak” dedi.

Prigozhin, Shoigu’nun Wagner’a karşı saldırıyı yönlendirmek için Rus askeri merkezi olan güneydeki Rostov-na-Donu şehrine kişisel olarak gittiğini ve ardından “korkakça” kaçtığını iddia etti.

Prigozhin, birliklerinin artık Shoigu’yu cezalandırmak için harekete geçeceğini ve orduya direnişe katılmasını istediğini söyledi. Prigozhin, “bu silahlı bir isyan değil, adaletin yürüyüşü” olduğunu açıkladı.

Wagner güçleri, Ukrayna’daki savaşta önemli bir rol oynadı. En kanlı ve en uzun süren çatışmalar sonucunda stratejik öneme sahip olan Bakhmut şehrini ele geçirmeyi başardı. Prigozhin, Rusya’nın askeri üst düzey yönetimini sık sık eleştirerek beceriksizlikle suçluyor ve Rusya Savunma Bakanlığı’nın birliklerine silah ve cephane vermediğini iddia ediyor.

Rus Savunma Bakanlığı, tüm askeri yüklenici şirketlerin 1 Temmuz’a kadar kendisiyle sözleşme imzalamasını şart koştu, ancak Prigozhin, Savunma Bakanlığı ile olan anlaşmazlığı yıllardır devam etmesine rağmen bunu reddetti.

Rusya Savunma Bakanlığı Cuma günü Telegram gönderisinde, Wagner askeri kampını vurduğu iddialarını reddederek bu durumu ” provokasyon” olarak nitelendirdi. Ardından ülkenin en üst düzey terörle mücadele birimi olan Ulusal Terörle Mücadele Komitesi, askeri darbe çağrıları yapma suçlamasıyla bir suç soruşturması başlattığını açıkladı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in durumdan haberdar edildiğini ve “gerekli tüm önlemlerin alındığını” ekleyerek açıklama yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here