Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birliklerinin Mayıs ayında ele geçirdiği stratejik öneme sahip Vatiyye Askeri Hava Üssü’ne Cumartesi gecesi hava saldırısı düzenlendiği bildirildi.

Trablus merkezli UMH ordu sözcüsü Albay Muhammed Kanunu, saldırının General Halife Hafter’e destek veren “yabancı savaş uçakları” tarafından düzenlendiğini açıkladı. Ancak, saldırının hangi devlete ait uçaklarla gerçekleştirildiğine dair bilgi verilmedi.

Savunma Bakan Yardımcısı Selahaddin Nemruş Pazar günü yaptığı açıklamada, saldırının Hafter’e bağlı güçlerin moralini düzeltmek için “alçakça ve umutsuz bir girişim” olduğunu belirtti. Nemruş, bu hava saldırısına “doğru zaman ve doğru yerde” gereken karşılığın verileceğinin altını çizdi.

ASKERİ SİSTEMLER HASAR GÖRDÜ

UMH kaynakları, saldırı sonucu Türkiye tarafından kısa süre önce gönderilen, aralarında hava savunma sistemlerinin de bulunduğu bazı sistemlerin hasar gördüğünü belirtirken Haftar güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Halid el Mahcup, askeri üsse yönelik saldırıda en az dokuz hedefin vurulduğunu söyledi.

Hafter’e yakın medya ise “kimliği belirsiz” uçaklar tarafından düzenlenen saldırının hedefinin Türk hava savunma sistemleri olduğunu, saldırı sonucu askeri üste konuşlu Türk askerleri arasında hayatını kaybedenlerin olduğunu iddia etti.

AFP haber ajansı ise Türk Milli Savunma Bakanlığı sözcüsünün saldırı sonucu hayatını kaybeden Türk askeri bulunmadığı, sadece maddi hasar meydana geldiği şeklindeki açıklamasına yer verdi.

VATİYYE MAYIS AYINDA UMH’YA GEÇMİŞTİ

Türkiye tarafından desteklenen UMH birlikleri, General Halife Hafter’e bağlı güçlerin denetiminde bulunan Vatiyye Askeri Hava Üssü’nü Mayıs ayında ele geçirmişti.

Trablus’un yaklaşık 140 kilometre güneybatısındaki stratejik öneme sahip üssün UMH’nin eline geçmesi, Hafter açısından önemli bir yenilgi sayılmıştı.

Mısır, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Hafter, bu yenilginin ardından Haziran ayının başında da ele geçirdiği bazı bölgelerden çekilmek zorunda kalmıştı. Ülkenin doğu ve güneyindeki bölgeleri kontrolünde bulunduran Hafter, geçen yıl Nisan ayında Trablus’u ele geçirmek için taarruz başlatmıştı.

Türkiye’nin desteği ile Hafter’in ele geçirdiği bölgelerde kontrolü yeniden sağlamak için mücadele eden UMH birlikleri son olarak stratejik öneme sahip Sirte limanını almak için operasyonlarını sürdürüyor. Sirte’nin ele geçirilmesi, petrol yatakları ve tesislerinin kontrol edilmesini sağlayacak.

Türkiye’nin Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne geri dönüşünde hava savunma sistemleri ve insansız hava araçlarıyla verdiği destek önemli oranda etkili olmuştu .Bir Türk yetkili geçen ay Türkiye’nin biri Watiya’da olmak üzere Libya’da iki hava üssü kurmak için Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle görüşmeler yaptığını belirtmişti.

Watiya, Libya’nın batısındaki en önemli hava üssü olarak tanımlanıyor.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cuma ve Cumartesi günleri Trablus’ta temaslarda bulundu ve yardım konusunda gerekli adımların atılacağına söylemişti.

Kaynak: AFP,AP/JD,BK,DW

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here