Güney Kore şirketleri Daewoo Gemi İnşa ve Deniz Mühendisliği (DSME) ve Hyundai Heavy Industries (HHI), Uluslararası Denizcilik Savunma Sanayii Fuarı MADEX-2021’de, Kore Cumhuriyeti Donanması’nın (RoKN) hafif uçak gemisi programı için yeni tasarımlarını sergiledi.

DSME ve HHI, RoKN hafif uçak gemisi programı için hazırlanan 1: 125-1:400 ölçekli bir modeli sergiledi. Gösterilen modeller, Ocak ayından bu yana RoKN tarafından yayınlanan tanıtım materyallerinde görülen tasarımı yansıtıyor.

DSME Şirket verilerine göre önerilen uçak gemisi, 263 m uzunluğunda, 46,6 m genişliğinde ve 45.000 ton deplasmana ve 27 kt azami hıza sahip olacak.Uçuş güvertesinde 16 adet Lockheed Martin F-35B Müşterek Taarruz Uçağı kısa kalkış ve dikey iniş (STOVL) savaş uçağı bulunurken, hangarında 12 adet savaş uçağı taşıyabilecek.

DSME Şirket tasarımında, 16 adet Lockheed Martin F-35B Müşterek Taarruz Uçağı kısa kalkış ve dikey iniş (STOVL) savaş uçağı güvertesinde taşıyabiliyor.

MADEX-2021 fuarında HHI şirketi 1: 400 ölçekli modelli uçak gemsini sergiledi. Geminin 270 m uzunluğunda ve 60 m genişliğindeki tasarımı ikiz ada düzenine sahiptir, ancak isteğe bağlı bir ‘kayakla atlama’ konfigürasyonu eklenebilir. Ayrıca kıç tarafında uçuş güvertesi seviyesinin altında döner insansız hava araçlarının (İHA) çalıştırılması için bir alan bulunuyor. HHI şirketi verilerine göre, uçak gemisinin 45.000 ton tam yük deplasmana sahip olacak ve uçuş güvertesinde maksimum 16 F-35B, hangarında sekiz F-35B daha taşıyabilecek.

Hyundai tasarımı kıç tarafında uçuş güvertesi seviyesinin altında döner insansız hava araçlarının (İHA) çalıştırılması için bir alan bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here