Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ROKETSAN’ın katı yakıtlı roket motorları uzaya erişti. 150 kilometreyi aşan daha fazla irtifalara ulaşabileceklerini söyledi.Demir, “Türkiye’nin uzay yolculuğunda teknolojileri adım adım büyüyecek” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Verimlilik ve Teknoloji Fuarı V-Talks etkinliği kapsamında düzenlenen “2023 Sonrası Savunma ve Uzay Teknolojileri” oturumunun açılış konuşmasını yaptı.

İsmail Demir, dünya üzerinde çalışan sistemlerde çeşitli teknolojileri geliştirme konusunda yoğun bir faaliyet içinde olduklarını söyledi. Bugün uzaya gidecek roketlerimizin olduğunu vurgulayan Demir, ” Roketsan katı yakıtlı roket motorları ile uzaya erişti. 150 kilometreyi aşan bir irtifada daha da ileri gidebileceğimiz irtifa bu, artık daha ileri gidebileceğimizi biliyoruz. kademeli roket atışları yapabiliyoruz, uzayda ayırılma yapabiliyoruz, uzayda yönlendirme yapabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Roket ve motor teknolojilerine sahibi olmak gerektiğini vurgulayan Demir, “gerek katı yakıtlı, gerek sıvı yakıtlı, gerek hibrit yakıtlı roket yolculuğumuz başladı ve devam ediyor. 2023 sonrasında da bu yolculuk artarak devam edecek.” dedi.

İsmail Demir, özgün haberleşme ve gözlem uydularımızın uzayda olduğu, kendi fırlatma sistemlerimizle uzaya gidebildiğimiz, çeşitli modüllerimizin olduğu bir dünyaya doğru adım adım yürüyeceklerini söyledi.Artık kaybedecek zamanlarının olmadığını belirten Demir, ” hedeflerimizi çok net belirleyip, hızla Uzay tarihçesi konusunda tecrübe edinmede yol alalım yol almanız gerekiyor.” dedi.

C Savunma Dergi Mayıs Sayısı
+Endonezya denizaltısı KRI Naggala 402 batması ardından
+Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi ne kadar başarılı ?
+Son yıllarda İHA kayıplarının giderek artması ne anlama geliyor.
PDF sürümünü okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here