ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı 2 F-35A Müşterek Taarruz Uçağı  Makedonya’nın başkenti Üsküp yakınlarındaki Petrovec Askeri Havalimanı’na indi.

NATO hava polisliği misyonları kapsamında Mayıs ayından bu yana Almanya’daki Spangdahlem Hava Üssü’nde ABD Hava Kuvvetleri F-35A uçakları konuşlanıyor. 

Makedonya’e gelen F-35A savaş uçakları, Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füzeler AIM-120 taşıyor. 

Vermont Ulusal Hava Muhafızları 134. Avcı Filosuna bağlı F-35A’lar Balkanlardaki bir ülkeye ilk kez inmiş oldu. 

Avrupa’daki  ABD Hava Kuvvetleri (USAFE) komutanlığı, bugün F-35A savaş uçaklarını  Makedonya’ya göndermenin amacının Çevik Muharebe İstihdamı (ACE) operasyon yeteneğini göstermek ve bir NATO müttefikine güven vermek olduğunu söyledi.

ACE konsepti, beklenmedik durumlar ve rutin faaliyetler sırasında düzensiz ve öngörülemeyen şekillerde konuşlandırma yeteneğine odaklanır. Amaç, barış zamanında potansiyel düşmanları caydırmak ve herhangi bir gerçek çatışma sırasında operasyonel avantajlar sağlamak ve savunmaya  yardımcı olmaktır.

NATO hava polisliği görevi, olası düşman hava faaliyetine veya uçak kaçırma gibi diğer hava oluşabilecek acil durumlara karşı kısa sürede yanıt vermek amacıyla çeşitli üslerde konuşlandırılıyor.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here