Kuzeydoğu Mali’de bir nehir teknesine yapılan saldırıda en az 49 sivilin öldüğü bildirildi. Ayrıca bir ordu kampına yapılan saldırıda 15 asker, yaklaşık 50 militan öldü.

DEAŞ militanları, nehir teknesini Gao şehrinden Mopti’ye giderken saldırdılar. Nehir, kaliteli yolların az olduğu ve demiryolu olmayan bir bölgede önemli bir ulaşım bağlantısıdır.

Militanlar ayrıca Gao bölgesinde Bourem Çemberi’nde bir ordu kampını da saldırdılar. Mali ordusu, “silahlı terörist gruplar” tarafından saldırıya uğradığını sosyal medyada açıkladı.

AFP haber ajansına konuşan tekne işletmecisi Comanav, en az üç roketin motorlarını hedef aldığını söyledi. Mali ordusu yolcuları tahliye etmek için nehire girdiğini belirterek, tekne su yolu üzerinde hareket edemez hale geldiğinden ordu yetkililerinin yolcuları kıyıya çıkarmak için bir tahliye başlattığını söyledi.

Timbuktu kenti geçen ayın sonundan bu yana abluka altında ve ulaşım yollarına son zamanlarda birkaç saldırı oldu. 13 Ağustos’tan bu yana DEAŞ bağlı yerel kuruluşlar, Mali’nin tarihi Timbuktu şehri etrafında abluka uyguluyor. Şehrin 35.000 sakini gıda sıkıntısı ve temel ihtiyaçlar nedeniyle artan fiyatlarla karşı karşıya kaldı. Kuşatma sebebiyle insani yardım da durdu.

2021 darbesinden bu yana Mali, Albay Assimi Goita tarafından geçici olarak yönetiliyor. Mali’nin askeri yetkilileri, Fransız askerleri ve BM barış güçlerini ülkeden çıkardıktan sonra bölgeyi Rus Wagner Grubu paralı askerleri davet etmişti.

DEAŞ terör örgütü, 2012 yılında gerçekleşen bir ayaklanmadan sonra Mali’nin kuzeyinde önemli topraklar elde etti. Sahel bölgesine özellikle Burkina Faso ve Nijer’e yayılarak toprak kazandılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here