MBDA ve Saab tanksavar ve hava savunma sistemleri alanındaki ortaklığını güçlendiriyor

0
84

MBDA ve Saab firmaları, tanksavar ve hava savunma alanındaki işbirliklerini güçlendirmek amacıyla Niyet Mektupları (LoI) imzaladı.

Saab ve MBDA CEO’ları Micael Johansson ve Eric Béranger, en üst düzey Fransız ve İsveçli yetkililerin huzurunda düzenlenen bir iş forumuna katılarak, bu iki alandaki işbirliğini güçlendirmeye yönelik niyet mektuplarını imzaladı.

İsveç ve Fransız silahlı kuvvetlerinin kısa vadede AKERON MP silah sistemini tercih etmelerini desteklemek amacıyla, Saab ve MBDA’nın tanksavar alanındaki uzmanlıkları bir araya getirilecek.

Anlaşma özellikle görüş hattının ötesinde ateşleme ile ilgili yeni işlevleri geliştirmek ve füzeyi savaş alanına gelecek hedeflere yönelik olarak hazırlamak için ortak bir yol haritasının uygulanmasını da sağlayacaktır.

Çok uluslu MBDA ile İsveç arasında tanksavar yetenekleri konusundaki işbirliği, Temmuz 2017’de İsveç Savunma Malzeme İdaresi’nin (FMV) hizmetteki RBS 5’in yerine RBS 58 olarak bilinen yeni bir tanksavar füze sisteminin tedariki için açtığı bir ihale ile başlamıştı.

İhale, Temmuz 2021’de Fransız ve İsveç hükümetleri arasında MBDA Akeron MP temelinde İsveç silahlı kuvvetleri için yeni bir tanksavar füzesinin birlikte geliştirilmesine yönelik bir LoI imzalanmasıyla sonuçlandı. Nisan 2023’te Fransız ve İsveç hükümetleri, MBDA Akeron MP tanksavar füzesinin İsveç versiyonunun geliştirilmesi ve füzenin gelecekteki varyantlarının geliştirilmesine ilişkin ikili bir anlaşma imzaladı.

Saab ve MBDA ayrıca Meteor havadan havaya füze programı ve TAURUS seyir füzesi üzerinde de işbirliği yapmaktadır.

İsveç ve Fransa, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 30 Ocak 2024’te İsveç’in başkenti Stockholm’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında imzalanan yeni stratejik ortaklık kapsamında savunma işbirliği potansiyellerini güçlendiren kararlar almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here