Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen MİLGEM Projesi’nin devamı niteliğindeki üç İSTİF sınıfı Fırkateyn için sözleşme imzalandı. Fırkateynler üç ayrı özel tersanede eş zamanlı olarak 36 ayda inşa edilecek. 

Üç yeni fırkateynin yapımı için Ankara’da sözleşme imza töreni düzenlendi.SSB’de gerçekleşen imza törenine SSB Başkanı İsmail DEMİR’in yanı sıra STM Genel Müdürü Özgür GÜLERYÜZ, Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı ve TAİS Yönetim Kurulu Başkanı Metin KALKAVAN, Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer ÜRKMEZ, Sefine Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Demir KOLOĞLU ile savunma sektörü temsilcileri katıldı.

Törende konuşma yapan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, tüm sensör ve silah sistemini milli olarak geliştirdiğimiz İSTİF Sınıfı Fırkateynlerimizi de artık milli hava savunma kabiliyetleri ile donatacaklarını söyledi.

Yakın hava savunma sistemi Gökdeniz, üç boyutlu arama radarı Cenk-S, atış kontrol radarı Akrep, aydınlatma radarı, torpido kovanı, Milli Dikey Atım Sistemi MİDLAS, Hisar-D gibi milli çözümler, üç gemide de yer alacak.

Yerlileştirme gayretlerimiz bununla da sınırlı kalmayacağını belirten Demir, “örnek olarak, Baş Top, Helikopter Yakalama Sistemi, Ana Tahrik Sisteminin muhtelif bileşenleri gibi birçok alanda gayretlerimizi sürdüreceğiz “ dedi.

Demir, “3 ayrı tersanede aynı anda inşasına başlayıp 36 ayda tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

STM – TAİS iş ortaklığında yürütülecek projede, Anadolu, Sedef, ve Sefine tersanelerinin her birinin eş zamanlı olarak bir adet İ sınıfı fırkateyni 36 ayda inşa etmesi planlanıyor.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here