Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamak için başlatılan MİLGEM Projesi‘nin üçüncü gemisi ‘TCG Burgazada’ (F-513)  Deniz Kuvvetlerine teslim edildi. Teslim töreninde yeni tip denizaltı ‘Aydınreis’ in ilk kaynağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında yapıldı.

TCG Burgazada korvetinde gelişmiş silah ve sensörlerin entegre olduğu merkezi komuta kontrol sistemi yer alıyor. MİLGEM Projesi kapsamında daha önce hizmete giren TCG Heybeliada ve TCG Büyükada‘nın ardından üçüncü korvet olacak TCG Burgazada, 99,5 metre boya, 14,4 metre genişliğe ve 2 bin 400 ton ağırlığa sahip. TCG Burgazada, intikal süratiyle ikmal ve yakıt desteksiz 3 bin 500 deniz mili seyir menziline sahip olarak 10 gün denizde kalabiliyor.

10 tonluk helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip korvet, su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, komuta kontrol görevlerine yönelik imkan ve kabiliyete sahip.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığınca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına yeni katılan TCG Burgazada için özel klip hazırlandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here