NATO’nun Trident Juncture-2018 tatbikatına katılan Norveç donanmasına ait Nansen sınıfı fırkateyni HNoMS Helge Ingstad (F313) Norveç’in kuzeyinde ham petrol tankeri ile çarpıştı. Kasıtlı olarak kıyıya oturtulan gemi halatların kopmasıyla battı.

Kaza Araştırma Kurulu, kazanın köprüde vardiye değişikliği sırasında meydana gelen karışılıkta olduğunu açıkladı.Ayrıca gemiyi inşaa eden İspanyol firması Navantia’nın su geçirmez bölgeleri hatalı ürettiği belirtildi.

Helge Ingstad Fırkateynin su altından çıkarılması için çalışmalar devam ediyor. Bölgeye getirilen büyük vinçler ile geminin çıkarılması planlanıyor.

Kazanın ardından geminin batma tehlikesine karşı 137 personel tahliye edilmişti.Malta bandıralı petrol tankeri kazadan yara almadı, 23 kişilik mürettebat gemiyi terk etmedi. Norveç Sahil Güvenlik yetkilileri tankerin limana çekildiğini her hangi bir sızıntının olmadığını açıkladı.

Norveç ordusu düzenlediği basın toplantısında Nansen sınıfı fırkateynin Norveç’te düzenlenen NATO’nu Trident Juncture-2018 tatbikatına katıldığını, NATO’nun (SNMG1)  1. Daimi Deniz görev grubunun bir üyesi olduğunu açıkladı.

HNoMS Helge Ingstad (F313) fırkateyni Kraliyet Norveç Donanması’nın dördüncü  Fridtjof Nansen sınıfı fırkateynidir. Gemi adını Norveçli kaşif Helge Marcus Ingstad’dan almıştır.

Ayrıca gemi Lockheed Martin’in AEGIS muharebe sistemine sahiptir.

#NATO‘nun en büyük tatbikatlarından birisi olan ve 31 NATO müttefikinden yaklaşık 50 bin personelin katıldığı Trident Juncture-2018  #TridentJuncturetatbikatına Türkiye, NATO 2.Daimi Deniz Grubunda (@SNMG_2) bulunan TCG Oruç Reis fırkateyni ve F-16 uçakları ile katılmıştı.

Kaynak: Ajanslar, Norveç Savunma Bakanlığı,

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here