Türkiye’nin yerli ve milli olarak geliştirdiği bir savaş uçağı olan Milli Muharip Uçak (MMU) projesi, Ankara TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirilen “İstikbalin Yüzyılı Tanıtım” programında yeni adı “KAAN” olarak duyuruldu. 

Törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ” Milli Muharip Uçak (MMU)’nun yeni adını “KAAN” olarak duyurdu.

Erdoğan konuşmasında, “Gazi Mustafa Kemal’in ‘İstikbal göklerdedir’ diyerek işaret ettiği istikbalin sembolü olan neticelere bugün ulaştık. Onun için bugün ‘İstikbal’ diyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Milli Muharip Uçak (#MMU)’nun ilk yer testleri kapsamındaki ill görüntüler 23 Mart 2023’te yayımlanmıştı.

Milli Muharip Uçak “KAAN” test süreci hakkında Defence Turkey bilgi veren MMU Baş Mühendisi Emre Yaban, şu anda yer testlerine başladıklarını ve uçağı statik testlere maruz bırakacaklarını belirtti.

Sistem testleri sırasında, demir kuş sistemleri ile hidrolik ve uçuş kontrol testleri gerçekleştireceklerini söyleyen Yaban, ikinci prototipin inşasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Detay parçalarının üretimi başladı. Yıl sonunda montaj işlemlerinin muhtemelen başlamış olacağını düşünüyoruz.”

İlk prototipin yıl sonunda uçacağını belirten Emre Yaban, “Uçuş test sürecinde ilk prototip limitli bir zarf içinde uçacak, sistemlerden ve kendisinden dolayı tüm zarfı kapsamayacak, ancak limitli zarf içinde tüm verileri elde etmiş olacağız. İlk uçuşlarda zarf genişletmesi hemen olmayacak. Yeni ürettiğimiz prototip, genişletilmiş zarflarla desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Yaban ayrıca “Çok sayıda prototipimiz olacak. Çok agresif bir takvimimiz var. 2028 yılında teslimat planlıyoruz. 7 adet prototipimiz olacak ve prototiplerde birçok şey değişebilir, ayrıca test platformlarımızda da olacaklar. Milli Muharip Uçağımızda değil, birçok test platformunda bu takvimi destekleyecek şekilde uçuş testleri yapmamız gerekiyor” diye ekledi.

Kanopinin ön tarafında bir değişiklik yapılıp yapılmayacağına yönelik soruya Yaban, “Şu anda plansız olarak devam ediyoruz. Teknik ekiplerimiz bu konuda birçok çalışma yaptı. Bunların en iyisinin bizim uçağımız için olduğuna karar verdiler” cevabını verdi.

MMU’nun tasarımı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından gerçekleştirilmektedir. Uçak, 5’inci nesil savaş uçakları kategorisinde yer alacak ve yüksek manevra kabiliyeti, gizlilik, elektronik harp yetenekleri ve hava-yer saldırı kabiliyeti gibi özelliklerle donatılacaktır.

MMU, motorundan aviyonik sistemlerine kadar birçok kritik bileşeni yerli olarak üretilecek. Uçakta kullanılacak motor, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından tasarlanıp üretilecektir. Ayrıca, MMU’nun radar ve diğer elektronik sistemleri de Türkiye’de geliştirilecek.

MMU projesinin amacı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak ve Türk savunma sanayisinin kapasitesini artırmaktır. Projenin tamamlanmasıyla birlikte, Türkiye’nin yurt içinde ve yurt dışında savunma sanayiindeki yerli üretim kabiliyetleri daha da gelişecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here