Yunanistan Hava Kuvvetleri (HAF), yaşlanan T-2E Buckeye eğitim uçaklarını değiştirmek için 2018 yılında İtalyan uçak üreticisi Leonardo tarafından üretilen M-346 Master eğitim uçağından 10 adet satın aldı. Tam iki hafta sonra, 15 Mayıs’ta ilk yeni M-346 eğitim uçağının Kalamata’da inşa edilen eğitim üssüne gelmesi bekleniyor.

“M-346 Master” eğitim uçağı pilotlarıyla eşzamanlı olarak 8 aydır eğitim alan 20 Hava Kuvvetleri teknisyeni İtalya’dan dönüyor. Ayrıca, M-346 uçağının yeni pilotlarının eğitimini de üstlenen yüklenici şirket Elbit tarafından İsrail’de yoğun bir “eğitim programı”na tabi tutulan ilk altı Yunan eğitmen de geri dönecek. Bu ekip HAF’ın yeni ana destek gücü olacak.

Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin ilk M-346 Master gelişmiş jet eğitim uçağı, Leonardo’nun Venegono’daki tesisinden 3 Nisan 2023’te Yunan Hava Kuvvetleri işaretleriyle ilk kez uçtu.

Yunanistan’ın İsrail ile ortak uluslararası eğitim olulu kurduğu Kalamata Hava Üssü, 120. Hava Eğitim Filosuna ev sahipliği yapıyor. Okulun oluşturulması için Elbit Systems seçildi. On adet M-346 eğitim uçağının temini ve işletilmesinin yanı sıra, HAF’ın T-6 Texan II filosunun bakımından da sorumlu olacak.

Kalamata’nın modern bir eğitim merkezine dönüştürülme çalışmaları hızla ilerliyor. Simülatörlerin kurulacağı eğitim binasının inşaatı devam ederken, tedarik binası tamamlanmış durumdadır. M-346’nın alımı, kabulü ve konaklaması için diğer çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar arasında önümüzdeki dönemde alınacak toplam 10 eğitim uçağı için hangarların inşası da bulunmaktadır.

Yaşlanan T-2E Buckeye eğitim uçaklarının yerini alacak olan ilk M-346 eğitim uçağının Kalamata’ya varışı, Hava Kuvvetleri’nin eğitim çalışmaları için yeni bir döneme geçişin işareti olarak görülüyor.

Yunanistan ile İsrail arasında bir uçuş okulunun açılmasının da bulunduğu 1,5 milyar avro hacminde yeni bir savunma anlaşması Ocak 2021’de imzalandı. İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İsrailli savunma şirketi Elbit Sistemleri ile birlikte Yunanistan Hava Kuvvetleri için bir uçuş okulu kurulması planlanıyor. Anlaşma, Elbit Sistem’in uçuş simülatörleri ve eğitmen sağlanması, yaşam boyu lojistik destek vermesi gerektiriyor.

Aermacchi M-346, İtalyan uçak üreticisi Leonardo tarafından tasarlanan, modern bir eğitim uçağıdır. İlk uçuşu 2004 yılında gerçekleştirilmiş ve 2008 yılında ilk teslimatlar yapılmaya başlanmıştır. 

M-346, pilotların ileri seviye eğitimine olanak sağlar ve savaş uçaklarına geçiş öncesi son adımdır. Aerodinamik tasarımı ve güçlü ITEC F124-GA-200 motorları sayesinde yüksek saldırı açılarındaki manevra kabiliyeti ve kontrolü sağlar. 

Yaklaşık 12 metre uzunluğundaki uçak, 983 km/saate kadar hız geliştirebilir, 1980 km menzile sahiptir ve birkaç saat sürekli uçabilir. Ayrıca F-35, Rafale ve Viper gibi savaş uçaklarının büyük ağ merkezli gereksinimlerine uyum sağlayabilmesi için ileri teknolojiye sahiptir ve hava-hava ve hava-yer görevleri için silah taşıyabilecek şekilde dönüştürülebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here