Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrikası’nda Retrofiti yapılan 4’üncü A400M Uçağı 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığında törenle Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi. 

Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, ASFAT Genel Müdürü Esad Akgün ve Airbus Türkiye Başkanı Simon Ward ile katıldı.

Retrofit anlaşmasının Ekim 2019’da imzalandığını hatırlatan Akar, anlaşma çerçevesinde retrofit işlemleri tamamlanan 3 uçağın Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini, bugün de retrofiti tamamlanan 4’üncü uçağı teslim aldıklarını söyledi. 

Önde gelen havacılık firmalarından Airbus ile yapılan anlaşmayla Fabrikaya ilave yeteneklerin kazandırıldığını vurgulayan Bakan Akar, “Türkiye’de öncü bir sanayi şehri olan Kayserimiz de teknoloji ve üretim merkezi olma yolunda önemli bir adım daha atmıştır. İnanıyoruz ki önümüzdeki dönemde dost ve müttefik ülke uçaklarının retrofit işlemleri de fabrikamızda gerçekleştirilecek, bu şekilde ülke ekonomisine çok daha fazla katma değer sağlanmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

Akar, yardım faaliyetleri, tahliye operasyonları, askerî harekâtlar, personel ve malzeme nakli gibi geniş bir çerçevede kullanılan A400M’lerin en son 6 Şubat depremlerinde büyük bir fayda gösterdiğini sözlerine ekledi. 

Milli Savunma Bakanlığı, Aralık 2020’de yaptığı açılamada, A400M projesi kapsamında, A400M retrofit (iyileştirme) faaliyetlerinin İspanya dışında bir ilk olarak, Kayseri’deki 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde yapılmasının planlandığını açıklamıştı.

Açıklamada, projede öncelikli olarak Tük Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan dokuz adet A400M uçağının, müteakiben diğer kullanıcı ülkelere ait uçakların retrofit faaliyetlerini yapabilecek imkân ve kabiliyete ulaşılabileceği belirtilmişti. 

Türk Hava Kuvvetleri Hava Lojistik Komutanlığı’na bağlı Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Fabrika Müdürlüğü Fabrika Bakım Seviyesi Bakım ve Tadilat (FASBAT) tesislerinde, askeri uçaklar ve helikopterler, zirai ilaçlama ve özel firmalara ait küçük uçakların bakım-onarım ve tadilat işlemleri başarıyla yerine getiriliyor.

FASBET tesisleri, sorumluluk alanlarındaki uçakların, hidrolik, pnömatik, mekanik, elektrik ve aviyonik sistemlerinin bakımı, testi, tadilat ve modernizasyonu ile yapısal parça onarım ve değişim hizmetlerini kapsıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here