Kremlin, Çarşamba günü Ukrayna’nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i öldürmek için başarısız bir şekilde yapıldığı iddia edilen insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlemekle suçladı.

Açıklamada, Putin’in Kremlin sarayındaki konutuna yönelik saldırıda kullanılan iki dronun elektronik savunma sistemleri tarafından devre dışı bırakıldığı belirtildi.

Rusya, bu iddianın Ukrayna ile 14 aydır devam eden savaşı daha da tırmandırma gerekçesi olarak kullanabileceği ima eden “misilleme hakkını” saklı tuttuğunu söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanlarından Mihailo Podolyak, Kiev’in söz konusu saldırıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi ve olayın, Kremlin tarafından, Ukrayna’ya düzenlenecek yeni bir Rus saldırısını gerekçelendirmek için kullanılabileceğini kaydetti.

Kremlin açıklamasında, “Askeri ve özel hizmetlere ait radar sistemleri kullanılarak zamanında alınan önlemler sonucunda dronlar etkisiz hale getirildi” ifadesi yer aldı.

Kremlin, saldırının yabancı konukların da katılması planlanan 9 Mayıs Geçit Töreni’nin önünde gerçekleştirildiğini, bunu planlanmış bir terör eylemi ve cumhurbaşkanının hayatına yönelik bir girişim olarak gördüğünü belirtti. Rus tarafı, “uygun gördüğü yerde ve zamanda misillemelerde bulunma hakkını saklı tutar.” denildi.

RIA haber ajansı, Putin’in Kremlin’de bulunmadığını ve Çarşamba günü Moskova’nın dışındaki Novo Ogaryovo konutunda çalıştığını belirtti.

Rus sosyal medyasında dolaşan doğrulanmamış bir videoda, sözde olayın ardından Kremlin Kompleksi duvarları arkasında soluk duman yükseldiği görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here