TUSAŞ Genel Müdür Temel Kotil katıldığı televizyon programında, gerçekten güzel gitti işlerimiz. 2025’te uçması planlanan Milli Muharip Uçak’ın ilk uçuşunun erkene çekilerek 2023 yılının sonunda yapılacağını söyledi. 

CNN Türk’teki programa katılan Temel Kotil, çalışmaların çok hızlı ilerlediğini  “Gerçekten çok güzel gitti işlerimiz. MMU’nun uçuşu 2025’e planlanmıştı ama 2023 sonunda uçacak. Bütün sistemlerini install ediyoruz. Hiçbir kaçak yok.” dedi.

”İlk kez yapıyoruz ve tam tutturuyoruz.” diyen Kotil, “TUSAŞ herkesle çalışarak geldi. Yıllar boyu kaportacılık yaptık. Uçak kaportacılığı yaptık. Milli muharibin hızlanması, sonradan da sürpriz gibi bitiriyoruz dememizin sebebi teknisyen arkadaşların bize sürpriz yapmasından kaynaklanıyor.”  

2010’da başlayan bir proje olduğunu belirten Kotil konuşmasına şöyle devam etti: ”konsept olarak başladı, 2016 yılında TUSAŞ ile SSB resmi imzaları atıldı.Fiili çalışmada BAE sistem ile 2017 döküman ile başladı. Yani 5 yıl önce başladı. Son bir yılın bu kadar başarılı geçtiğini ben bilmiyordum. Elemanlarımı tebrik ediyorum.” 

Kotil, şimdi motoru yakıyoruz.Sonra yakıt tanklarını kontrol ediyoruz. Hidrolikler kontrol ediliyor.Önümüzdeki günlerde depolarına yakıt almaya başalayacağı ve motorları çalıştıracağız.   

Temel Kotil, “motoru taktıktan sonra yakıt tanklarını kontrol ediyoruz. Hidrolikler kontrol ediliyor. Önümüzdeki günlerde yakıt alacağız depolara ve motorları çalıştıracağız. İşleri çok güzel yaptığımızı gördük” dedi.

İnsansız savaş uçağı ANKA-3 hakkındada bilgi veren Kotil, “ANKA-3’ün küçük bir modelini yaptık uçurduk. Şimdi büyüğünü yapıyoruz. Önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak “ ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here