BMC Savunma Arifiye Yerleşkesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen tören ile 6 adet Yeni Nesil Fırtına Obüsü, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Kaynak: Cumhurbaşkanlığı

Yeni Nesil FIRTINA (FIRTINA-II) Kundağı Motorlu (K/M) Obüs Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 6 adetlik yeni parti FIRTINA-II törenle teslim edildi. 

Milli Savunma Bakanlığı Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesi’nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet komutanları katıldı. 

Yeni nesil Fırtına obüslerinin millette ve orduya hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkan Erdoğan, “Bu sayıyı önümüzdeki dönemde yeni teslimatlarla toplamda 140’a kadar çıkaracağız “ dedi.

Erdoğan, Fırtına obüslerinde 2025’ten itibaren BMC Power tarafından geliştirilen motor ve transmisyonun kullanılacağını söyledi. 

ALTAY TANKI 2025 YILINDAN İTİBAREN SERİ ÜRETİME BAŞLAYACAK

Altay tankı başta olmak üzere fabrikada yürütülen diğer stratejik projelerede değinen Erdoğan, “ Mayıs ayında 2 adet yeni Altay tankımızı testlerini gerçekleştirmek üzere ordumuza ve güç grubunu yapacak firmaya teslim ediyoruz. Yeni Altayların testlerini tamamladıktan sonra inşallah 2025 yılından itibaren proje ortaklarımızla birlikte seri üretime başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Fırtına obüsleri ve Altay tanklarımıza ilave olarak Arifiye tesisimizde Altuğ 8×8 zırhlı personel taşıyıcıların üretimi ve ihracatı, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterindeki Leopard 2A4 tanklarının modernizasyonu, 400 beygirden 1500 beygire kadar farklı motor ve transmisyonların proje, araçlara entegre ve üretim çalışmaları da devam ediyor.” şeklinde konuştu.

TEKERLİKLİ OBÜS 8X8 ARPAN AĞUSTOS’TA TESLİM EDİLECEK

Teslim töreninde konuşan BMC Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, ASFAT ve BMC tarafından yürütülen Panter obüsünün taktik tekerlekli araç üzerine uygulama projesi 8×8 ARPAN’ın Ağustos ayında teslim edileceğini açıkladı. 

Yeni Nesil FIRTINA (FIRTINA-II) K/M Obüsü Projesi, 14 Mayıs 2019’da ASFAT A.Ş.’ne bedelsiz olarak devredilen 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü (ABFM) arasında imzalandı. Proje kapsamında 140 adet obüs ve 35 adet POYRAZ Mühimmat İkmal Aracı 2022-2027 yılları arasında envantere alınması planlanmıştı.

İlk parti FIRTINA-II K/M Obüs üretimi tamamlanarak 3 Obüs 23 Ocak 2021 tarihinde Arifiye’de düzenlenen törenle Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmişti.

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü, ilk nesil FIRTINA obüslerinden şu özellikleriyle ayrışıyor:

  • Mühimmat iklimlendirme bölümlerine sahip yeni taret tasarımı.
  • Tamamen elektrikli ve servo kontrollü kule takat sistemi.
  • Geliştirilmiş atış kontrol sistemi.
  • Artırılmış atış hızı ve genişletilmiş etkili menzili.
  • Tam otomatik olarak güncellenen mühimmat yükleme sistemi.
  • ASELSAN ürünü 12,7 mm SARP UKSS.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here