HAVELSAN İnsansız Kara Aracı (İKA) BARKAN üzerinden lazer güdümlü mini füze sistemi Mete ile ilk kez güdümlenebilir füze atışı gerçekleştirdi. 

HAVELSAN resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Bir insansız kara aracından ilk kez güdümlenebilir füze atışı BARKAN ile gerçekleştirildi.” ifadeleri kullanıldı.

ROKETSAN tarafından geliştirilen lazer güdümlü mini füze sistemi Mete, Barkan’ın silah seçenekleri arasında yer alıyor.

Barkan yapılan entegrasyon çalışmasının ardından gerçekleştirilen atış testinde, lazer güdümlü mini füze sistemi Mete ile hedefini başarıyla vurdu. 

Türk savunma sanayisi bünyesinde çeşitli insansız kara aracı projeleri yürütülürken, bu çalışmayla güdümlü füze atışı yapılan ilk insansız kara aracı Barkan oldu.

HAVELSAN,BARKAN İnsansız Kara Aracı’nı robotik ve otonom teknoloji alanında 2019 yılından bu yana AR-GE çalışmaları sonucu geliştirildi. 

BARKAN İKA’nın; Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, elektro-optik algılayıcılar ve birçok link sistemi ile donatıldı.HAVELSAN’ın bir süredir “dijital birlik” konseptinde kullanılmak üzere silahlı insansız kara aracı Barkanı geliştiriyor. 

BARKAN’ın, operasyon başarısının artırılması, kayıpların önlenmesi ve operasyon maliyetlerinin düşürülmesi başta olmak üzere birçok başlıkta güvenlik güçlerinin önemli yardımcısı olması amaçlanıyor.

BA’RKAN’a bugüne kadar ateş gücü oluşturmak için 7,62 milimetre Sarp-L Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, robotik kol sistemi, keşif-gözetleme görevleri için 3 metre mast sistemi entegre edildi. 

HAVELSAN dijital birlik kapsamında diğer geliştirdiği İKA KAPGAN ağır sınıf insansız kara aracını, SAHA Expo Uluslararası Savunma ve Havacılık Fuarı’nda ilk kez sergilemişti.

Savunma Sanayii Başkanlığı Kasım 2021’de hafif sınıftan ağır sınıfa kadar 9 farklı tipteki İKA’ların temin edilmesi için Türk savunma sanayiinin önde gelen temsilcileri ile niyet beyanı imzalamıştı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here