Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, görevini Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Güler’e devretti. Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever getirildi.

Millî Savunma Bakanlığında düzenlenen törende konuşan Hulusi Akar, yeni yapısıyla görev ve sorumlulukları artan Millî Savunma Bakanlığının, Cumhuriyet tarihinin en yoğun ve etkili faaliyetlerini, operasyonlarını ve tatbikatlarını icra ettiğini söyledi.

“Yarım asırlık silah ve mesai arkadaşım, çok değerli kardeşim” diye hitap ettiği Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler’i tebrik ederek başarı dileklerini ileten Bakan Akar, “Bizlere vatan, millet, Cumhuriyet ve sancak için çalışma imkânı ve fırsatı veren Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha saygı ve şükranlarımızı sunuyorum.” diye konuştu.

Bakan Hulusi Akar, sözlerinin sonunda helallik isteyerek “Bizden yana helal olsun, yolunuz bahtınız açık olsun.” ifadesini kullandı.

Bakan Akar’a milletvekilliği görevinde başarılarını ileten Bakan Güler, “Bu bir bayrak değişimidir. Şahsıma tevdi edilen bu büyük sorumluluğun bilinciyle bugün bu bayrağı ben devralıyorum. Amacımız bu bayrağı daha yukarılara taşımaktır.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyon konularındaki desteklerinden ve başarılarından dolayı şükranlarını ileten Bakan Yaşar Güler, “Millî Savunma Bakanlığı göreviniz içinde devletimize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerine yapmış olduğunuz değerli hizmetler asla unutulmayacak, daima saygı ve şükranla anılacaktır.” ifadelerini kullandı.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NA MUSA AVSEVER GETİRİLDİ

Millî Savunma Bakanlığı görevine getirilen Yaşar Güler yerine Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever getirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever
……………………………………

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever mevcut görevi uhdesinde kalmak suretiyle yerine bir isim atanıncaya kadar Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Musa Avsever, 7 Kasım 1957 yılında Konya’nın Halkapınar ilçesinde dünyaya geldi. Son olarak 1. Ordu Komutanı olarak TSK’da görev alan Avsever, 4 Ağustos 2021 YAŞ kararları doğrultusunda Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanmıştı. 2003’te tuğgeneral olan Avsever, ardından 2007’de tümgeneral ve 2012’de korgeneralliğe terfi etti. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 28 Temmuz 2016 tarihinde yapılan Yüksek Askerî Şûra toplantısında orgeneralliğe terfi eden Musa Avsever, 1. Ordu Komutanlığına getirilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here