Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) donanım ve malzeme taşıyan Dragon uzay aracı Falcon 9 roketiyle Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatıldı.

Kennedy Uzay Merkezi’nin 39A Fırlatma Kompleksi’nden, Doğu saatine göre 11:47’de başarıyla fırlatıldı. Dragon uzay aracı, fırlatmadan 12 dakika sonra roketin üst kademesinden ayrıldı. Falcon 9’un ilk kademesi, Atlantik Okyanusu’ndaki iniş sahasına birkaç dakika sonra geri döndü.

SpaceX’in Commercial Resupply Services (CRS) sözleşmesi kapsamında NASA ile düzenlenen CRS-28 görevi, kötü hava koşulları sebebiyle birkaç kez ertelendi.

Commercial Resupply Services (CRS) programı, NASA’nın ISS’ye lojistik destek sağlamak için ticari şirketlerin görevlerini kullandığı bir programdır. Bu şirketler arasında SpaceX (Space Exploration Technologies Corp.) ve Northrop Grumman (önceden Orbital Sciences Corporation olarak bilinir) gibi tanınmış uzay şirketleri bulunur. CRS görevleri, bir dizi farklı kargo türünü içerebilir. Bunlar arasında tüketim malzemeleri, yiyecek ve su, bilimsel araştırma ekipmanları, deney malzemeleri, yedek parçalar ve astronotların kişisel eşyaları yer alabilir. Ayrıca, ISS’den Dünya’ya geri dönüş yolunda uzay aracına yüklenen atık ve gereksiz ekipmanlar da taşınabilir.

CRS-28 göreviyle istasyona yaklaşık 3.300 kilogram kargo taşınıyor. Uzay aracının 6 Haziran’da Doğu saatine göre yaklaşık 5:50’de bağlanması planlanıyor. Aracın en büyük yükü, istasyonun güç üretme kabiliyetini artıracak üçüncü bir çift ISS Roll-Out Solar Arrays (IROSA) oluşturuyor. Bu paneller, 9 ve 15 Haziran tarihleri arasında planlanan bir çift uzay yürüyüşü sırasında kurulacak.

ISS Roll-Out Solar Arrays (IROSA), Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) üzerinde kullanılan yeni bir güneş paneli sistemidir. IROSA, eski nesil güneş panelleri olan ISS’ye monte edilmiş eski Zarya güneş panellerinin yerini alacak. Her biri 19 metre uzunluğunda ve yaklaşık 350 kilogram ağırlığında iki katlanabilir panel içerir. Bu panel setleri, uzay yürüyüşleri sırasında ISS dışına taşınır ve açılarak sabitlenir. Bu sayede daha fazla güneş enerjisi toplanabilir.IROSA’nın en büyük avantajı, önceki güneş panellerine kıyasla daha fazla güç üretebilmesidir. 

CRS-28 görevinde bilim çalışmaları için uzayda bitki büyümesini incelemek ve gök gürültülü fırtınalarda yukarı doğru yönelen yıldırımları gözlemlemek için deneyler bulunuyor. Ayrıca Uzay aracı Kanada üniversiteleri tarafından inşa edilen ve Kanada Uzay Ajansı tarafından desteklenen beş adet küp uyduyu taşıyor. Bunlar biri arktik bölgelerde çözülen kalıcı donları izleyecek olan ESSENCE ve bir dizi minerali uzay ortamının etkilerine nasıl tepki verdiklerini izlemek için bir Iris bulunuyor.

NASA ISS baş bilim insanı Kirt Costello 30 Mayıstaki brifingde, Cygnus kargo görevi NG-19’un gecikmeleri nedeniyle CRS-28’de daha fazla malzeme taşındığını söyledi.  Kirt Costello, “aynı zamanda istasyona ulaşan NG Cygnus aracının gecikmelerini telafi ediyoruz, bu yüzden mürettebatın yıl sonuna kadar devam etmelerini sağlamak için ekstra lojistik, mürettebat malzemeleri gönderiyoruz” sözlerine ekledi.

Bahar aylarında fırlatılması planlanan Cygnus görevi, yaz aylarına kadar gecikti, ancak NASA yetkilileri henüz bu uzay aracı için bir fırlatma tarihi açıklamadı. Bir önceki Cygnus görevi NG-18, Kasım ayında fırlatıldı. Güneş dizilerinden birinin fırlatmadan sonra açılmamasına rağmen, ISS’ye başarıyla ulaştı ve görevini yerine getirdi. Northrop, Antares fırlatma aracından gelen bir akustik örtünün dizi mekanizmasına saplandığını ve açılmasını engellediğini belirtti. Ancak ne NASA ne de Northrop olayla ilgili ek bilgi açıklamadı.

Cygnus kargo görevi, Northrop Grumman (önceden Orbital Sciences Corporation olarak bilinir) şirketi tarafından gerçekleştirilen bir kargo taşıma görevidir. Cygnus, Northrop Grumman tarafından geliştirilen ve üretilen bir uzay aracıdır. Bu uzay aracı, ISS’ye kargo taşıma kapasitesine sahip olan bir otomatik yük taşıma aracıdır. Cygnus uzay aracı, tipik olarak bir Antares roketi kullanılarak fırlatılır. Fırlatma genellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Wallops Uçuş Tesisleri’nden gerçekleştirilir. Cygnus, ISS’ye başarıyla yaklaşmak ve ISS’ye bağlanmak için uzaktan kumanda edilebilen bir sistem kullanır. ISS ekibi, Cygnus’u ISS’ye bağlamak için robotik kolu (Canadarm2) kullanarak uzay aracını yakalar ve ISS’e bağlar.

2 Haziran’da gerçekleşen brifinginde yetkililer, CRS-28 görevinde uzay aracı ISS’ye yaklaşık üç hafta boyunca bağlı kalacak.  Boeing’in CST-100 Starliner’ını mürettebatlı bir test uçuşunda gecikmeler nedeniyle bağlantı noktasının acil ihtiyacı ortadan kalktı. Uzay aracı ISS’de kalışı uzayabilir fakat uzatma planlarının olmadığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here