Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi Girit’in batısında Medusa 7 adında ortak bir tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikatın son aşamasını üç ülke savunma bakanı ve genelkurmay başkanları izledi.

Medusa tatbikatlarının yedincisi Girit adasının batısında gerçekleştirildi.Tatbikata katılan Yunan ve Mısır savaş uçakları ortak hava tatbikatı gerçekleştirdi.Operasyonel hazırlık, üst düzey hazırlık ve mesleki eğitimlerinin yapıldığı tatbikatta Mısır Deniz Akademisi öğrencileri ilk kez katıldı.

Tatbikat çerçevesinde denizcilik korsanlığı operasyonları, şüphenilen gemilerin aranması, arama kurtarma faliyetleri, açık deniz eğitimleri yapıldı.Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) “A. İoannidis” açık deniz gemisi, sualtı tahrip timi ve görevli subaylarla tatbikata katıldığı belirtildi.

Manevraya Mısır Donanmasından Enver El Sadat (L1020) Amfibi Helikopter gemisi, Yunanistan’dan ise  HS Elli Fırkateyni katıldı.Yunanistan ordusuna ait CH-47  Chinook helikopterleri Mısır Donanmasına bağlı Amfibi Helikopter gemisine iniş yaparak özel kuvvetler askerlerini indirdi.

Ortak tatbikat ile Ankara’ya mesajlar gönderilmekte olduğunu öne süren HellasJournal gazetesi, Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un daveti üzerine, Yunan ve Mısırlı meslektaşlarıyla birlikte Girit açıklarındaki deniz bölgesinde gerçekleştirilecek olan tatbikatın son aşamasını izlemek için, Girit’e gittiğini de yazdı.

Tatbikatın ardından Yunanistan ile Güney Kıbrıs arasında 4’üncü Hükümetler Arası Savunma Konseyi toplantısının gerçekleştirileceğini belirten gazete, konseyde ortak faaliyetler ve ortak ilgi konularının ele alınıp, koordine edileceğini ekledi.

Kaynak: Ajanslar, Kıbrıspostası, HellasJournal,

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here