NATO’nun 3 Kasımda düzenlenen Trident Juncture-2018 tatbikatında batan Norveç fırkateyni için hazırlanan ön kaza raporunda, geminin batmasında vardiye değişikliği sırasında meydana gelen karışıklık ve gemi üreticisi Navantia firmasının hatalı üretiminin sebep olduğu açıklandı.

Kaza Araştırma Kurulu tarafından hazırlanan ön raporda geminin vardiye değişikliği sırasında meydan gelen karşılık sebebiyle kaza yaptığı belirtilidi. Raporda gemiyi inşaa eden İspanyol firması Navantia’nın su geçirmez bölgeleri hatalı ürettiği belirlendi.

Araştırma kurulu, ” geminin su geçirmez bölgeleriyle iligili ciddi güvenlik sorunları tespit ettik.” ifadeleri yer aldı.Ayrıca raporda Norveç donanmasında bulunan aynı tasarıma sahip dört fırkateyn içinde aynı sorunların olduğu vurgulandı.

İspanyol Navantia firması sözcüsü Esther Benito Lope, raporun ön olduğunu şirketinin Norveç Kaza Araştırma Kurulu ile birlikte çalışma teklifinde bulunduklarını söyledi.

Navantia, raporun resmi olarak tebliğ edilmediğini ve soruşturmada yer almadığını belirtiyor.İspanyol askeri uzmanları Norveç’in iddialarını sorguluyor ve kazaların ihmalden kaynaklandığını vurguluyor.

Kaza raporunun ekinde kaza sonrası kıç jeneratör odası ve bazı gemi depolarının su aldığı mürettebatın ilk değerlendirmesinde geminin yüzebileceği ve durumun kontrol altında olduğu belirtilmiş.Fakat bir süre sonra gemini şaft boşluğundan motor dairesinin su alması üzerine mürettebatın tahliye edilmesi kararlaştırıldığı belirtiliyor.

Kaza kurulunun mürettebat ile yapılan mülakatlarda motor bölümünde doldurma kutularının tasarlandığı gibi çalışmadığı ortaya çıkmış.

Helge Ingstad Fırkateynin su altından çıkarılması için çalışmalar devam ediyor. Bölgeye getirilen büyük vinçler ile geminin çıkarılması planlanıyor.

NATO’nun Trident Juncture-2018 tatbikatına katılan Norveç donanmasına ait Nansen sınıfı fırkateyni HNoMS Helge Ingstad (F313) Norveç’in kuzeyinde ham petrol tankeri ile 3 Kasımda çarpıştı. Kazanın ardından kasıtlı kıyıya oturtulan gemi bağlantı halatlarının kopması sonucu battı.

Kazanın ardından geminin batma tehlikesine karşı 137 personel tahliye edilmişti.Malta bandıralı petrol tankeri kazadan yara almadı, 23 kişilik mürettebat gemiyi terk etmedi. Norveç Sahil Güvenlik yetkilileri tankerin limana çekildiğini her hangi bir sızıntının olmadığını açıkladı.

Norveç ordusu düzenlediği basın toplantısında Nansen sınıfı fırkateynin Norveç’te düzenlenen NATO’nu Trident Juncture-2018 tatbikatına katıldığını, NATO’nun (SNMG1)  1. Daimi Deniz görev grubunun bir üyesi olduğunu açıkladı.

HNoMS Helge Ingstad (F313) fırkateyni Kraliyet Norveç Donanması’nın dördüncü  Fridtjof Nansen sınıfı fırkateynidir. Gemi adını Norveçli kaşif Helge Marcus Ingstad’dan almıştır.

Ayrıca gemi Lockheed Martin’in AEGIS muharebe sistemine sahiptir.

#NATO‘nun en büyük tatbikatlarından birisi olan ve 31 NATO müttefikinden yaklaşık 50 bin personelin katıldığı Trident Juncture-2018  #TridentJuncturetatbikatına Türkiye, NATO 2.Daimi Deniz Grubunda (@SNMG_2) bulunan TCG Oruç Reis fırkateyni ve F-16 uçakları ile katılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here