Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Genel Müdürü İlhami Keleş, 2023’ün ilk 6 ayında 400 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi. Keleş, MKE’nin IDEF23 Fuarı’nda Taarruzi mayınlama için MK-84 mühimmatının deniz mayını olarak kullanılması için geliştirilen yeni bir ürünü tanıtacaklarını belirtti.

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Genel Müdürü İlhami Keleş, MKE ve SAHA İstanbul iş birliğiyle düzenlenen MKE-SAHA Tedarikçi Buluşması’nda konuşma yaptı.

İlhami Keleş, mühimmat, silah, roket ve platform sistemleri gibi pek çok farklı alanda üretim yaptıklarını belirterek, “5.56 mm’den 203 mm’lik silahlara kadar silah mühimmatı ihtiyaçlarını, hem TSK hem de ihracat boyutunda gerçekleştirerek ordumuzun harbe hazır tutulmasına önemli bir katkı sağlamaktayız” dedi.

MKE, 67 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini vurgulayan Keleş, TSK’nın ihtiyaçlarını karşılamak ve dünya savunma sanayi pastasından hak ettiğimiz payı almak istediklerini söyledi.

İlhami Keleş, “Ukrayna savaşı bazı ülkelerin savunma harcamalarını artırmıştır. Bazı ülkelerde GSYH’nın yüzde 3 ya da yüzde 4’üne kadar çıktı. Tüm bu gerçekler bize ciddi bir pazar sunmaktadır” dedi.

SAHA İstanbul Milli Uzay Komitesi Kuruldu

SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim UÇA

SAHA İstanbul, 2015 yılında kurulmuş ve bugün 960 firma ile Avrupa’nın en büyük savunma sanayi kümelenmesi haline geldiğine vurgu yapan Genel Sekreter Levent Kerim UÇA, yaptığı konuşmada kümelenmenin hızlı büyümesi üzerinde durdu.

Kerim Uça, “SAHA İstanbul, Türkiye’nin milli uzay projesinde de önemli bir rol üstleniyor. Bu kapsamda, milli uzay komitesi altında yeni bir komite teşkil edilerek, uzay endüstrisi ekosistemini geliştirme çalışmaları yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

SAHA İstanbul, 10 teknik komite aracılığıyla savunma, havacılık ve uzay sanayisine katkı sağlamakta ve aynı zamanda sektörel eğitimler vererek start-up firmalarını sektöre kazandırmak için önemli projelere imza atmaktadır.

Genel Sekreter Levent Kerim UÇA, SAHA İstanbul’un Türkiye’nin teknoloji tüketen konumundan teknoloji ihraç eden bir ülke konumuna gelmek hedefi doğrultusunda çalışmalarına devam ettiğini vurguladı.

Keleş: IDEF23’te Taarruzi Mayınlama İçin Yeni Bir Ürün Lansmanı Gerçekleştirilecek

MSB Bakan Yardımcısı Celal Sami TÜFEKÇİ

Etkinlik sonunda ise Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve MKE Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi ile MKE Genel Müdürü İlhami Keleş ortak basın açıklamasında bulundu.

Tedarikçi zirvesinin ardından, MKE A.Ş.’nin çalışma ekipleri ile katılımcı firma temsilcileri arasında toplam 40 masada eş zamanlı yaklaşık 900 B2B görüşme gerçekleştirildi.

MKE Genel Müdürü İlhami Keleş, IDEF 23 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda MKE’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ciddi yetenekler kazandıracak yeni ürünlerini sergileyeceğini söyledi.

Keleş, fuar kapsamında keskin nişancı tüfeklerinin yanı sıra Taarruzi mayınlama için geliştirilen yeni bir ürünün de lansmanını gerçekleştirecek. Yeni keskin nişancı tüfeklerinin özellikleri, kalibre değiştirme imkanı ve tamamen milli üretimi ile dikkat çekeceği belirtiliyor.

MKE’nin IDEF23 Fuarı’ndaki öne çıkan ürünlerinden biri, Taarruzi mayınlama için MK-84 mühimmatının deniz mayını olarak kullanılması için geliştirilen yeni bir ürün olacak. MK-84’ün kanatlı güdüm kitiyle 70 kilometre öteye atılabilen bir versiyonu da fuar kapsamında sergilenecek. Bu yeni ürün, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ciddi yetenekler kazandırmasının yanı sıra yüksek ihracat potansiyeline sahip bir ürün olarak ön plana çıkıyor. MK-84’ün farklı platformlardan, örneğin F16, Akıncı ve Aksungur’dan atılabilme özelliği de dikkat çekiyor.

MKE Genel Müdürü İlhami Keleş, bu yılki fuarın MKE için oldukça önemli olduğunu belirterek, Türk savunma sanayisine katma değerli ürünler ve teknolojik yenilikler kazandırmak için çaba gösterdiklerini vurguladı.

IDEF ’23 Fuarı’nda sergilenen yeni ürünler ve iş birliklerinin, Türk savunma sanayiinin uluslararası alanda daha güçlü bir konuma ulaşmasına katkı sağlaması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here