Türkiye’nin önde gelen savunma şirketlerinden Meteksan Savunma ve ARES Tersanesi işbirliğiyle geliştirilen ülkemizin ilk İnsansız Deniz Aracı Ailesi olan ULAQ, seyir simülatörü ile dikkat çekiyor. ULAQ’ın yeni seyir simülatörü, 2023 yılında düzenlenecek olan IDEF (Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı) 2023’de ziyaretçilerle buluşacak.

Seyir simülatörü, ULAQ teknelerinin otonom hareket ve sürü çalışmalarında kullanılmasının yanı sıra uzak kaptan eğitimlerinde de etkin bir şekilde yer alacak. Ziyaretçiler, teorik bilgilendirme aşamasından sonra gerçek tekne kontrol araçları kullanarak sanal ortamda farklı parkurlarda eğitim alma şansına sahip olacaklar. Bu eğitim parkurları arasında limandan ayrılma, limana geri dönme ve açık deniz seyirleri senaryoları bulunacak.

Simülatör, uzman eğitimciler tarafından yapılan seyirlerin izlenmesine olanak tanıyacak ve gerektiğinde yeni trafik bileşenleri eklenerek farklı taktikler denenebilecek. Kursiyerler, farklı koşullarda hareket alternatiflerine hakim olma becerisi kazanacaklar.

ULAQ tekneleri üzerinden toparlanmış hareket özellikleri simülatöre eklenerek, ziyaretçilere yüksek deniz durumlarında dahi deneyim kazanma fırsatı sunulacak. Deniz durumu 4 koşullarında, gün batımı sırasında güneşe doğru seyir halindeyken, gerçek hava şartlarının uygunluğunu beklemeden simülatör üzerinde tekrarlı seyirler yapabilecekler.

Simülatör, ayrıca normal seyir koşulları dışında oluşabilecek donanım arızası, yaralanma durumu, yangın durumu ve iletişim hataları gibi özel koşullara ait parkurları içeriyor. Bu sayede kursiyerler, zorlu durumlarla başa çıkma becerilerini geliştirebilecekler.

ULAQ Simülatörü, uzak kaptan yeterliliğini almış kişilere de pratik yapma imkanı sunuyor ve görev yapacakları saha üzerinde tecrübe kazanmalarını sağlıyor. Bu sayede, kaza riski olmadan sanal ortamda yapılan eğitimlerle finansal maliyetler önemli ölçüde azaltılabiliyor.

ULAQ’ın İnsansız Deniz Aracı Ailesi ve IDEF 2023’te tanıtılacak olan seyir simülatörü, deniz araçları ve teknolojileri alanında ilgi çeken bir adım olarak dikkat çekiyor. Ziyaretçiler, bu etkileyici simülatör sayesinde insansız deniz araçlarının gelecekteki rolü ve potansiyelini daha yakından tanıma fırsatı bulacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here