MSB : F-16 Block-70 ve Modernizasyon kitlerinin tedarik takvimi Haziran-Temmuz 2024’de yürürlüğe girecek

0
72

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, F-16 Block-70 ve Modernizasyon kitlerinin tedarik takviminin Haziran-Temmuz 2024’de yürürlüğe girmesi beklendiğini belirtti. 

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıktaki basın bilgilendirme toplantısında, son gelişmelere hakkında bilgi verdi. 

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

 F16 tedarik ve modernizasyon kitleri ile F35 programına yönelik sorular üzerine, “F-16 Block-70 ve Modernizasyon kitlerinin tedarik takviminin Haziran-Temmuz 2024’de yürürlüğe girmesi bekleniyor” dedi. 

Kaynaklar,  “F16 tedarik ve modernizasyon süreci, kullanımı ile F-35 programına yönelik; 40 adet F-16 Blok-70 tedariki ve 79 adet F-16 uçağının Viper Modernizasyonu ile muhtelif diğer malzemelerin teminine yönelik resmî kongre bildirimi ABD yönetimince 26 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilmiş, taleplerimize ilişkin; kongre onay süreci 11 Şubat 2024 tarihinde tamamlanmıştır” ifadelerini kullandı. 

Şubat ayı sonuna kadar taslak teklif ve kabul mektuplarının iletilmesinin beklendiğini belirten kaynaklar: “Teklif ve kabul mektuplarının tarafımızdan incelenmesi ve ABD yetkilileri ile birlikte projeye son halinin verilmesini müteakip 2024 Haziran-Temmuz aylarında takvimin yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Modernizasyon faaliyetlerinin ve tedarik edilecek uçakların üretim işlemlerinin ülkemizde gerçekleştirilmesi yönünde görüşmelerimiz devam etmektedir. Temin ve modernize edilecek F16’ların kullanımına yönelik iddiaların aksine daha önce de vurguladığımız gibi herhangi bir şart söz konusu değildir. F35 konusunda ise her iki ülkenin de duruşunda herhangi bir değişiklik yoktur.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here