Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde, 11 Eylül 2022 tarihinde arama-tarama faaliyeti esnasında bölücü terör örgütü  mensupları ile çıkan çatışmada P.Asb.Kd.Çvş. Gökhan Ağıl, P.Uzm.Çvş. Savaş Borlu, P.Uzm.Çvş. Harun Yıldırım ve P.Uzm.Çvş. Fatih Kalkan şehit oldu. İki askerimiz yaralandı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, teröristlerin saldırısında 4 askerin şehit olduğu Pençe Kilit Operasyonu’ndaki son duruma ilişkin sorusu üzerine Bakan Akar, sözlerine şehit askerlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileklerini ileterek başladı.

Terörle mücadelenin, “terörü yerinde, kaynağında yok etme” stratejisiyle kararlılıkla sürdüğünü ifade eden Bakan Akar, “Terörle mücadelemiz artan bir tempoda, taarruzi bir anlayışla en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar devam edecek.” diye konuştu.

Pençe-Kilit Operasyonu’nda mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini ifade den Bakan Akar, “Pençe-Kilit Operasyonu’nun 148’inci günündeyiz. Mehmetçik tarafından 400’den fazla sığınak, mağara temizlendi; teröristlerin yerleştirdiği 2 binden fazla mayın, el yapımı patlayıcı imha edildi. Şu ana kadar 371 terörist etkisiz hâle getirildi. Arazi yapısının sert olması nedeniyle birçok teröristin cesedine daha sonraki operasyonlarda rastlıyoruz. Dolayısıyla bu rakamın 371’den çok daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmaz.” açıklamasında bulundu.

Pençe-Kilit Operasyonunda bir asker şehit oldu

16 HAZİRAN

Milli Savunma Bakanlığı Pençe-Kilit operasyon bölgesinde bölücü terör örgütünce açılan taciz ateşi sonucunda yaralanan P.Uzm.Çvş. Kadir Kemik’in, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit düştüğünü açıkladı.

Pençe-Kilit Operasyonu başladığı 18 Nisan’dan bu yana toplam 28 askerimiz şehit oldu.

Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı, ” Şehitlerimizin kanını yerde bırakmadık, bırakmıyoruz, bırakmayacağız! Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı bölgelerine yönelik saldırı hazırlığı yapan 4 PKK/YPG’li terörist etkisiz hâle getirildi. Mücadelemiz en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar kararlılıkla devam edecek! ” açıklaması yaptı.

Irak’ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedeflere yönelik “Pençe Kilit Operasyonu”nu 18 Nisan’da başladı.

Pençe-Kilit Operasyonunda 18 terörist SİHA’ların operasyonu ile etkisiz hâle getirildi

Milli Savunma Bakanlığı Pençe-Kilit operasyon bölgesinde 18 PKK’lı terörist daha SİHA’ların operasyonu ile etkisiz hâle getirildiğini açıkaldı.

Bakanlığın açıklamasında, ” Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde! Irak’ın kuzeyinde başarıyla devam eden Pençe-Kilit operasyon bölgesinde 18 PKK’lı terörist daha SİHA’larımızın operasyonu ile etkisiz hâle getirildi. Terörle ve teröristle mücadelemiz etkin ve kararlı şekilde sürecek. “ ifadeleri yer aldı.

Pençe-Kilit Operasyonunda 14 terörist etkisiz hâle getirildi

Milli Savunma Bakanlığı Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde tespit edilen 14 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hâle getirildiğini açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, ” Şehitlerimizin kanını yerde bırakmadık, bırakmayacağız! Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde tespit edilen 14 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hâle getirildi. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terör inlerini yerle bir etmeyi azim ve kararlılıkla sürdürecek! “ ifadeleri yer aldı.

Pençe-Kilit operasyon bölgesinde, 24 Mayıs 2022 tarihinde, teröristlerle çıkan çatışmada, beş askerimiz şehit oldu.

P.Tğm. Abdulkadir Güler, P.Uzm.Çvş. Onur Doğan, P.Uzm.Çvş. Hüseyin Cankaya, P.Uzm.Çvş. Bican Kapılay ve P.Söz.Er Celal Tekedereli şehit olmuş, iki askerimiz yaralandı ve derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlandı.

Son olarak Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 26 Mayıs 2022 tarihinde bir üs bölgemize bölücü terör örgütü mensuplarınca açılan taciz ateşi sonucunda P. Söz. Er Mehmet Meral şehit oldu.

24 NİSAN

Pençe-Kilit Operasyonunda bugüne kadar 63 terörist etkisiz hâle getirildi

Pençe-Kilit Operasyonu başarıyla devam ediyor. Operasyonun birinci safhasını başarıyla tamamlandı. Belirlenen hedeflere ulaşan komando ve Özel Kuvvetler unsurları, teröristler tarafından kullanılan mağara, sığınak ve barınaklara tek tek girmeye devam ediyor.

Bakanlık, operasyonda bugüne kadar 63 terörist etkisiz hâle getirildiği açıklandı.

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Operasyonda bugüne kadar 63 terörist etkisiz hâle getirilirken, arama-tarama faaliyetlerinde ise teröristlere ait çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirilmeye devam ediliyor. ” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın açıklaması şöyle devam etti: Operasyonun birinci safhasını başarıyla tamamlayan ve belirlenen hedeflere ulaşan komando ve Özel Kuvvetler unsurları, teröristler tarafından kullanılan mağara, sığınak, barınak ve sözde karargâhlara tek tek giriyor.”

Operasyonun başladığı 17 Nisan’dan bugüne kadar 369 el yapımı patlayıcı imha edilirken terör örgütüne ait 81 mağara ve sığınak ele geçirildiğini belirten Savunma Bakanlığı, Makineli tüfeğin de yer aldığı 94 ağır silahı, roketatar, bombaatar, havan ve ağır silahlara ait 20 binden fazla mühimmat, teröristlere ait mağaralarda çok sayıda yaşam malzemesi, jeneratör, televizyon olmak üzere çok sayıda malzeme ele geçirildiğini belirtti.

https://www.youtube.com/watch?v=aC9AvMPEv1M&feature=emb_imp_woyt

Pençe-Kilit Operasyonunda 2 askerimiz daha şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı 30 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 19 Nisan 2022 tarihinde bir üs bölgemize bölücü terör örgütü mensuplarınca açılan taciz ateşi sonucunda yaralanan kahraman silah arkadaşımız P. Söz. Er Nurettin Uzun tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 30 Nisan 2022 tarihinde şehit olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık açıklamasında operasyon bölgesinde J.Uzman Çavuş Berkay Akgün’ün şehit olduğunu açıkladı.

Bakanlık 26 Nisan’daki açıklamasında “Operasyon bölgesinde bir unsurumuza teröristlerce yapılan roketatar saldırısında sözleşmeli er Yunus Kalkan, Vet. Söz. Er Fırat Canlı ve sözleşmeli er Doğukan Korkmaz’ın şehit olduğunu açıkladı.

Kuzey Irak’ta devam eden Pençe-Kilit Harekatı’nın ilk safhasında yaşanan çatışmalarda Teğmen Bekir Can Kerek, Uzman Çavuş Furkan Gök ve Uzman Çavuş Kubilay Çon’un şehit oldu. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü de; Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde 1 polisin şehit olduğunu açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Kontrol noktasına teröristlerce düzenlenen roketli saldırıda, Özel Harekat Polisimiz Aytaç Altunörs şehit olmuştur.” denildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Pençe-Kilit Operasyonu kapsamında faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam ediyor. Teröristler yoğun zayiat verdi.” dedi.

Terör belasından tüm milleti kurtarmakta kararlı olduklarını vurgulayan Akar, “Uzun bir hazırlık, çalışma, koordinasyon ve planlamadan sonra pazar akşamı Pençe-Kilit Operasyonu’nu başlattık. Operasyon kapsamında faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam ediyor. Teröristler yoğun zayiat verdi.” ifadelerini kullandı.

Operasyonun başlangıcından bu yana Üsteğmen Ömer Delibaş, Piyade Teğmen Kaan Kanlıkuyu, Teğmen Bekir Can Kerek, Uzman Çavuş Furkan Gök, Uzman Çavuş Kubilay Çon, sözleşmeli er Yunus Kalkan, Vet. Söz. Er Fırat Canlı ve sözleşmeli er Doğukan Korkmaz, P. Söz. Er Nurettin Uzun ve J.Uzman Çavuş Berkay Akgün ile şehit sayımız 10’e çıktı.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde 50 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi.

Terör örgütü PKK/YPG dün Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerindeki TSK üslerine saldıralar düzenlemiş, Mare yerleşim yerindeki polis kontrol noktasını da tank savar silahı ile hedef alarak Özel Harekât Polisimiz Aytaç Altunörs’ü şehit etmişdi.

Bu saldırıların ardından meşru müdafaa kapsamında karşılık verildi ve geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Yapılan meşru müdafaa ve cezalandırma atışları ile operasyonlar neticesinde dünden bu güne kadar 50 PKK/YPG’li terörist etkisiz hale getirildi.

22 Nisan

Pençe-Kilit Operasyonunda 42 terörist etkisiz hâle getirildi

Bakanlık “Irak’ın kuzeyinde başarıyla devam eden Pençe-Kilit Operasyonu kapsamında etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 42’ye yükseldi. Teröristlerin inlerini yerle bir etmeye devam edeceğiz!” ifadelerin kullandı.

5 ay önce Pençe-Yıldırım bölgesinde 3 kahraman silah arkadaşımızı şehit eden teröristler PENÇE-KİLİT Operasyon bölgesinde etkisiz hâle getirildi.

21 Nisan

Pençe-Kilit Operasyonunda 30 terörist etkisiz hâle getirildi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. PENÇE-KİLİT Operasyonu’ndaki son duruma ilişkin soru üzerine Bakan Akar, “Son derece ayrıntılı bir planlama ve uzun süreli çalışmanın ardından PENÇE-KİLİT Operasyonu başlatıldı.” diye konuştu.

Bakan Akar, operasyonda etkisiz hâle getirilen terörist sayısına ilişkin soru üzerine, “İkisi bu sabah olmak üzere şu ana kadar toplam 30 terörist etkisiz hâle getirildi. Arama ve tarama faaliyetlerimiz devam ediyor. Bunların sonucunda bu sayıların daha da artacağını söylemek yanlış olmaz.” dedi.

Hedeflerin safha safha belirlendiğini belirten Akar, “Onlarca mağara var. O mağara, barınak, sığınakların tek tek temizlenmesi lazım. Operasyonumuz devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Akar, “Ömer Üsteğmen ve Kaan Teğmen, iki şehidimiz var. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Birliklerinin önünde, en ön safta ilerlerken, birliklerini emir ve komuta ederken şehadet mertebesine erdiler. Onlara şükran borçluyuz.” dedi.  

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde Piyade Teğmen Kaan Kanlıkuyu roketatar saldırısında şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Kilit operasyon bölgesinde Piyade Teğmen Kaan Kanlıkuyu teröristler tarafından yapılan roketatarlı saldırı sonucunda şehit olduğunu açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, “Pençe-Kilit operasyon bölgesinde, 19 Nisan 2022 tarihinde, kahraman silah arkadaşımız P.Tğm. Kaan Kanlıkuyu, teröristler tarafından yapılan roketatarlı saldırı sonucunda şehit olmuştur.Bölgede hava kuvvetleri ve ateş destek vasıtaları desteğinde operasyonlar devam etmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz” “ ifadeleri kullanıldı.

Operasyonu bölgesinde teröristler tarafından önceden yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanarak hastaneye sevk edilen Muhabere Üsteğmen Ömer Delibaş dün şehit olmuştu.

Pençe-Kilit Operasyonunda 26, Suriye’de ise 10 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyinde icra edilen PENÇE-KİLİT Operasyonu planlandığı gibi başarıyla devam ediyor. Etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 26’ya yükseldi.

Ayrıca bölgede gerçekleştirdiği arama-tarama faaliyetlerinde terör örgütü PKK’ya ait çok sayıda mühimmat ele geçirdi.

Öte yandan MSB’den yapılan açıklamada, terör örgütü PKK/YPG ile mücadelenin Suriye’de de devam ettiği belirtildi.

Barış Pınarı ve Zeytin Dalı bölgelerine sızma ve saldırı girişiminde bulunan 10 teröristin, komandolar tarafından etkisiz hale getirildiği bildirilen açıklamada, teröristle mücadelenin etkin ve kararlı şekilde süreceği kaydedildi.

Pençe Kilit Operasyonunda bir şehit

Milli Savunma Bakanlığı Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde teröristler tarafından önceden yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanarak hastaneye sevk edilen Muhabere Üsteğmen Ömer Delibaş’ın şehit olduğunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde, el yapımı patlayıcının (EYP) infilak etmesi sonucu şehit olan Muhabere Üsteğmen Ömer Delibaş için taziye mesajı yayımladı.

Bakan Akar’ın, Milli Savunma Bakanlığının Twitter hesabından paylaşılan mesajında, “Kahraman silah arkadaşımız, 18 Nisan’da şehit olmuştur. Kahraman şehidimize şahsım ve Milli Savunma Bakanlığı mensupları adına Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır dilerim.” ifadesi yer aldı.

“Sizi toprağa değil, yüreğimize gömdük. Vatan size minnettardır” başlığıyla yayımlanan mesajda, şehit Delibaş’ın fotoğrafına da yer verildi.

İlk belirlemelere göre Operasyonda 19 terörist etkisiz hâle getirildi

Birinci aşama hedefleri ele geçirildiğini belirten Savunma Bakanlığı, “Operasyon planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. Mehmetçik bölgeyi kontrol altına almaya başladı. Arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. Teröristlerin tüm barınak, sığınak ve sözde karargâhları ile mağaraları ve inleri tek tek tahrip edilecek.” ifadelerine yer verdi.

Operasyonda ilk belirlemelere göre 19 terörist etkisiz hâle getirildiği, arama-tarama sırasında yapılacak tespitlerle bu sayının artacağını değerlendiriliyor. Açıklamada, “Operasyon sırasında 4 kahraman silah arkadaşımız yaralandı. Gerekli tüm tıbbi müdahale yapılmaktadır.” denildi.

PENÇE-KİLİT OPERASYONU başarıyla devam ediyor

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyinde bazı bölgelerde PKK/KCK terör örgütünün varlığını hâlen sürdürmeye, yeniden barınma alanları ve mevziler oluşturmaya devam ettiği ve geniş çaplı bir saldırı hazırlığı içinde olduğu tespit edilmesi üzerine başlatılan PENÇE-KİLİT OPERASYONU’nun devam ettiğini açıkladı.

Açıkalamada, Operasyon öncesinde PKK/KCK örgütüne ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile sözde karargâhlardan oluşan hedefler hava harekâtı ile ateş altına alındığı belirtildi.

Hava hücum harekâtı öncesinde bölgede konuşlu Fırtına (KMO), ÇNRA (Çok Namlulu Roket Atar) ve diğer topçu unsurlarımız tarafından da belirlenen hedefler yoğun şekilde ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu.

Hava kuvvetleri, ateş destek vasıtaları, ATAK helikopterleri, İHA ve SİHA’lar ile desteklenen Komando birlikleri ve Özel Kuvvet unsurları karadan sızarak ve hava hücum harekâtı ile bölgeye intikal etti.

Savunma Bakanlığı, Dost ve müttefiklerimizle koordine edilerek icra edilen bu harekâtta, azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılarak terör örgütünün bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Harekât sırasında; sivillerin, tarihî ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alındığını belirten Bakanlık, ” Irak’ın toprak bütünlüğüne saygılı olarak gerçekleştirilen bu operasyonda sadece teröristler hedef alındığını işaret etti.

MSB: Irak’ın kuzeyinde “Pençe Kilit Operasyonu” başlatıldı

Milli Savunma Bakanı Akar, Irak’ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedeflere yönelik “Pençe Kilit Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Akar, “Şu ana kadar operasyonumuz planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. Birinci safhada belirlenen hedefler ele geçirildi.” ifadelerini kullandı.

Akar Konuşmasına şöye devam etti:“Hazırlanan plan kapsamında gerçekleştirilen operasyonda Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedefleri önce hava kuvvetlerimiz tarafından ateş altına alındı. Kahraman pilotlarımız terör örgütüne ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ile sözde karargâhlardan oluşan hedefleri başarıyla vurdu. Fırtına, ÇNRA ve diğer topçu unsurlarımız tarafından da belirlenen hedefler yoğun şekilde ateş altına alınarak tam isabetle vuruldu. ATAK helikopterlerimiz, İHA ve SİHA’larımızla desteklenen Kahraman Komandolarımız ve Bordo Berelilerimiz karadan sızarak ve hava hücum harekâtı ile bölgeye intikal etti. Şu ana kadar operasyonumuz planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor. Birinci safhada belirlenen hedefler ele geçirildi.”

Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de icra edilmekte olan Mavi Vatan Tatbikatı’nı sevk ve idare eden Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile de görüşen Bakan Akar, “Bir taraftan terörle mücadele operasyonlarımız devam ederken diğer taraftan ülkemizin denizlerdeki hak, alaka ve menfaatlerini korumaya yönelik çalışmalarımız kararlılıkla sürüyor. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum, pruvanız neta denizleriniz sakin olsun. Leventlerimize başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar; beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhına geldi.
Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz tarafından karşılanan Bakan Akar, beraberindeki TSK Komuta Kademesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Merkezine geçti.
Kaynak: MSB

Bakanlığı sosyal medya hesabında, “Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde; terör yuvalarının KİLİTLERİ tek tek parçalanıyor! “ ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here