Türkiye’nin ev sahipliğinde Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de icra edilecek, 2022 yılında Akdeniz’de icra edilen en geniş katılımlı NATO tatbikatı, Aksaz Deniz Üs Komutanlığında liman eğitimleri ve koordinasyon toplantıları ile başladı.

Tatbikata TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi gemisinin kardeşi İspanya Donanmasına bağlı JuanCarlosI Amfibi gemiside katılıyor. Tatbikatı ile TURMARFOR (Türk Deniz Gücü) ve İspanya Deniz Kuvvetleri amfibi unsurlarının harekâta hazırlık seviyesi değerlendirilecek.

İspanya Donanması’nın amfibi çıkarma gemisi Juan Carlos ( L61)

NATO harekâtlarını sevk ve idare yeteneğini haiz yetişmiş personele ve komuta gemisi görevini icra edebilecek unsurlara sahip Türkiye, NATO Mukabele Kuvveti (NRF) Deniz Unsur Komutanlığı (MCC) görevini 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla İngiltere’den devralacak.

Türkiye (Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı) ve aralarında Yunanistan’ın bulunduğu NATO üyesi 15 ülkeden toplam 52 gemi, 4 denizaltı, 34 uçak, 16 helikopter, 2 İHA, Amfibi Deniz Piyade Birlikleri, SAT/SAS Görev Timleri, kıyı birlikleri ve Tatbikat Kontrol Merkezi dâhil yaklaşık 8 bin personelin görev alacağı DYNAMIC MARINER/MAVİ BALİNA/NUSRET-2022 Tatbikatı, 2022 yılında Akdeniz’de icra edilen en geniş katılımlı NATO tatbikatıdır.

Tatbikat 1 ve 12 Eylül 2022 tarihlerinde Aksaz Deniz Üs Komutanlığında liman eğitimleri ve koordinasyon toplantıları başlayacak. 13-17 Eylül 2022 tarihleri arasında Harekâta Hazırlık ve Kuvvet Entegrasyon eğitimleri ile Fiilî Silah Atışları, 18-22 Eylül 2022 tarihleri arasında Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de eş zamanlı olarak Bölgesel Deniz Kontrolünün Sağlanması, Kritik Altyapıların Korunması, Deniz Güvenliği ve Deniz Ulaştırma Hatlarının Korunması ile Hibrit/Asimetrik Tehdide Karşı Koyma eğitimlerini içeren “Çok Tehditli Ortamda Harekât” eğitimleri icra edilecektir.

Kaynak: MSB

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here