Milli Savunma Bakanlığı, Kosova’da meydana gelen olaylar sonrasında NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talep üzerine bir komando taburunun ihtiyat birliği olarak görevlendirildiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Kosova’da meydana gelen olaylar sonrasında NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talep üzerine, daha önce NATO Kosova Gücü’ne (KFOR) tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Kırklareli) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir” denildi.

Açıklama şu şekilde devam etti: “Görevlendirilen birliğimizin Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlası’na 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde intikali planlanmıştır.”

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kosova’daki Sırp çoğunluklu bölgede gerçekleşen seçimlerin ardından Arnavut belediye başkanlarının göreve gelmesi nedeniyle çıkan çatışmalara NATO KFOR askerleri müdahale etti. Müdahale sırasında Sırp protestocularla çıkan çatışmalarda 25 NATO askeri yaralandı.

NATO Kosova Gücü’ndeki (KFOR) Türk Birliği, Kosova’nın farklı bölgelerinde konuşlandırılmıştır. Türk Birliği’nin ana üssü Kosova’nın başkenti Priştine’de yer almaktadır. Priştine Havalimanı ve çevresi, Türk Birliği’nin sorumluluk alanı içerisindedir.

Türk Birliği, Priştine’deki ana üssünün yanı sıra diğer bölgelerde de faaliyet göstermektedir. Bu bölgeler arasında Mitroviça, Leposaviça, Vučitrn, Gjilan ve Dragash gibi yerler bulunmaktadır. Türk Birliği, KFOR misyonunun hedeflerine ulaşmak için bu bölgelerde görev yapmaktadır.

Sultan Murat Kışlası, Kosova’nın Dragash (Brezovica) bölgesinde bulunan bir askeri üs ve kışladır. Bu kışla, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir birliğin konuşlandığı askeri bir üs olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here