Silah Tespit Radarı IDEF 2021

Milli Savunma Bakanlığı, muayene ve kabul işlemleri tamamlanan ‘Silah Tespit Radarı’, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdiğini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, “Muayene ve kabul işlemleri tamamlanan Silah Tespit Radarı, Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterine girdi. “ ifadelerini kullandı.

AESA tipi anten teknolojisine sahip S-Bant Aselsan Silah Tespit Radarı STR, düşman unsurlar tarafından gerçekleştirilen havan, top ve roket mermilerini havada tespit ettikten sonra, atım noktalarının hassas bir şekilde koordinatlarını hesaplayabilecek. Sistem aynı zamanda düşman tarafından atılan havan, top ve roket mermilerinin olası düşüm yerlerini de hesaplayabildiğinden söz konusu mühimmatlar yere düşmeden önce ilgili bölgedeki dost unsurların uyarılarak can ve mal kaybının önüne geçebilmesine imkân tanıyacak. Aselsan STR atışı gerçekleştiren düşman havan, top ve roket sistemlerinin koordinatlarını dost ateş destek silahlarına telsiz üzerinden aktararak bunların imha edilmesini sağlayacak. Sistem bu kapsamda dost birliklerce icra edilen atışların tanzim edilmesinde de kullanılabilecek.

STR’nın 100km menzilden hedef tespitini gerçekleştirebilmesi hedefleniyor. Bu çerçevede havan atışlarının kalibrelerine bağlı olarak 25km ile 50km uzaklıktan, Katyuşa tipi bir topçu roketi ise 100km uzaklıktan tespit edilebilecek.

İki operatör tarafından işletilecek ve cihaz içi test yeteneğine sahip olacak Aselsan STR, birisi yedek olmak üzere iki ayrı dizel jeneratöre sahip olacak ve kesintisiz olarak 24 saat çalışabilecek. Sistem elektrik şebekesinin mevcut olduğu ortamlarda jeneratöre gerek duymadan elektrik ihtiyacını doğrudan şebekeden de sağlayabilecek.

KKK hizmetinde de yer alan Cobra STR ve IAI/Elta ürünü S-Bant EL/M-2084 MMR ile benzer özelliklere sahip olan Aselsan Silah Tespit Radarı, EİRS/TEİRS’ne kıyasla silah tespit özelliğinden dolayı farklı algoritmalara ve anten yerleşimine sahiptir.

Katı hal (solid state) güç yükseltici, sayısal huzme oluşturma ve yüksek performanslı sinyal ve veri işleme altyapısına sahip olacak Aselsan STR, 24 saat kesintisiz çalışma ve A400M Atlas Ulaştırma Uçağı ile havadan taşınabilme kabiliyetlerine sahip.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan Silah Tespit Radarı projesinin (STR) tedariki maksadıyla 16.12.2016 tarihinde SSB ile ASELSAN arasında 176.850 Milyon ABD Doları değerinde sözleşme imzalandı.

STR’nda EİRS Projesinin donanım yapı taşları kullanılarak geliştirildi.Sözleşme kapsamında sadece STR geliştirilmeyecek ayrıca belli sayıda (9 adet) radar üretilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

Kaynak: MSB, ASELSAN, DefenceTurkey,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here