Finlandiya çok amaçlı savaş uçağı projesinde ABD’li Lockheed Martin firmasının F-35A Lightning II uçağını seçtiğini duyurdu.

Hükümet, Finlandiya Savunma Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’na Finlandiya’nın bir sonraki çok amaçlı avcı uçağı için ABD Hükümeti ile tedarik sözleşmesi imzalaması için yetki verdi.

Tedarik kapsamında, 11 milyar dolar değerinde 64 adet F-35A Blok 4 çok rollü avcı uçağı, çalışma koşullarına göre hazırlanmış çok yönlü silahlar, gerekli eğitim ve idame çözümleri, diğer ilgili sistemler ile 2030’un sonuna kadar idame ve bakım hizmetleri yer alıyor.

Finlandiya HX Fighter Programında istenen, bölgelerinin arz güvenliği, endüstriyel katılım ve satın alınabilirlik gereksinimlerini F-35 savaş uçağı karşıladığı belirtildi. Askeri yetenek değerlendirmesinde de F-35, savaş, keşif ve hayatta kalma yetenekleri ile en yiyisi olduğu vurgulandı.

HX Fighte Programı kapsamında; Lockheed Martin F-35 Lightning II, Boeing F/A-18 Super Hornet, Dassault Rafale, Saab Gripen ve Eurofighter Typhoon uçakları için firmalara çağrı dosyası gönderilmişti.

Finlandiya Hava Kuvvetleri mevcut F-18 Hornet uçaklarını 2025 yılından itibaren aşamalı olarak kullanımdan kaldıracak. İlk F-35 uçağı teslim alındıkatan sonra pilot ve personel eğitimi ardından ilk F-35’ler 2026’da Finlandiya’yada göreve başlayacak. 2028 ve 2030 yılları arasında F-35’ler Hornet filosunun yerini alacak.

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen konuya ilişkin açıklamasında, yapılan anlaşma kapsamında şirketin 64 F-35A savaş uçağının yanı sıra kapsamlı bir mühimmat paketi sağlayacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here